راهنمای خرید مانیتور استوک

آنچه که خواهید خواند
advanced divider

مانیتورها یکی از دستگاه های شناخته شده در عرصه تولید لوازم الکترونیکی می باشند. این گونه دستگاه در کالا های دیجیتالی و از جمله دستگاه های پزشکی به کار می روند. مانیتور ها بخش اعظمی از زندگی روزمره ما مردم را تشکیل میدهند که یکی از دیگر کاربرد های این نوع دستگاه ها در بخش تولید بنر های تبلیغات الکترونیکی می باشد که بسته به نوع اندازه ی آن ها در مجتمع های تجاری مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به بررسی این موضوع بپردازیم.

راهنمای خرید مانیتور استوک

این نوع مانیتورها انواع مختلفی داشته و از 15 اینچ شروع میشوند تا به بالا، که هرکدام نسبت به اندازه ی خود قیمتی متفاوتی داشته و از کارایی متغییری برخوردار می باشند. کالای استوک در واقع به کالایی گفته میشود که در انبار به عنوان ذخیره قرار گرفته باشد. و یا به عنوان کالا دست دوم در بازار فروخته شود که 91 درصد آن ها کارکرده میباشند و توسط خود صاحب آن دستگاه ها به دیگران فروخته میشوند.

در کشور ایران به کالا های وارداتی استوک نیز میگویند که توسط افراد خارجی و یا ایرانی مورد استفاده و یا کارکرد قرار گرفته باشند که امری کاملا طبیعی برای بررسی بعضی از کالاها می باشد. به زبان ساده تر کالای استوک به کالای با کیفیت ، اما قابل قبول می باشند گفته میشود. عمر این نوع کالا ها به صورت تقریبی بالا می باشند که بسته به نوع کیفیت و کارکرد آن ها باز میگردد.

به عنوان مثال شرکتی همانند سانتوس در کشور برزیل برای مشتریانی که به دلایلی میخواهند محصول را پس بفرستند حدود 7 روز ضمانت بازگشت قرار داده است و شما میتوانید بدون هیچ دلیلی در حالی که با محصول مورد نیز کار کردید آن را به فروشگاه پس بفرستید و پول خود را پس بگیرید و یا با معادل پول آن محصول یک چیز دیگر خریداری کنید. که این نوع سیاست به شرکت های اروپایی و آمریکایی باز میگردد.

این نوع کالا های برگشتی به هیچ عنوان دیگر وارد فروشگاه نمیشوند و مستقیما وارد انبار شده و پس از درجه بندی آن ها مثل A.B.C به صورت عمده و کلی فروخته میشوند. و به این صورت است که شما یک کالا استوک را توسط این شرکت ها خریداری میکنید. و فرق آن ها بین کالا استوک و غیر استوک این است که کالا غیر استوک دست نخورده باقی مانده و در بسته بندی های اصلی خود کاملا نو و سالم می باشند.

اگر امروز قصد خرید کالایی را دارید پس حتما به درجه بندی آن ها دقت کنید. زیرا اگر در متن بالا دقت کرده باشید ما کالا ها را بین A.B.C دسته بندی کرده ایم که شما اگر کالایی با درجه بندی A را خریداری کنید میتوانید از یک جنس سالم تر و بهتر برخودار شوید. البته جنس هایی مثل درجه B یا C نیز از کیفیت بالایی برخوردار می باشند اما قیمت کمتری نسبت به درجه A و یا کالای غیر استوک دارند.

هنگام خرید مانتیور باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

اگر قصد خرید یک مانیتور بسیار خوب را دارید باید اول برند مورد نظر خود را مشخص کرده و سپس به کارایی و مشخصات فنی آن دقت بیشتری داشته باشید تا بتوانید از این نوع دستگاه به بهترین شکل ممکن نهایت استفاده را ببرید.

رزولوشن صفحه نمایش

یکی از مهم ترین بخش های یک مانیتور رزولوشن صفحه نمایش آن است که اگر میخواهید که نمایشگر شما از قدرت بیشتری برخوردار باشد و به عنوان مثال فیلم ها و یا بازی ها را به بهترین نحو ممکن نمایش دهد باید نمایشگری خریداری کنید که از رزولوشن بالایی برخوردار باشد.

انواع رزولوشن

رزولوشن ها به 8 دسته تقسیم میشوند. که پایین ترین آن را رزولوشن (QVGA) و بالاترین آن را نیز 4320p (8K) تشکیل میدهد. که تمام این نوع کیفیت ها شامل : (QVGA)، (HVGA)، (WVGA)، 720p (HD) است که بالاترین آن ها را کیفیت هایی مثل 1080p (Full HD) و 1440p (2K) و 2160p (4K) و 4320p (8K) تشکیل میدهند.

اگر کمی بخواهید دقیق تر رزولوشن ها را بررسی کنیم باید بگویم که کیفیتی مثل (QVGA) برابر است با 320 × 240 پیکسل و به عنوان پایین ترین کیفیت شناخته میشود و به ترتیب این مقدار بالا می رود که بعدی آن را (HVGA) 480 × 320 تشکیل میدهد. سومین رزولوشن (WVGA) بوده که از کیفیت 800 × 480 برخودار می باشد و چهارمین رزولوشن 720p (HD) است که از کیفیت 1280 × 720 برخوردار می باشد. و پس از آن رزولوشن 1080p (Full HD) با کیفیت 1920 × 1080 پیکسل و دسته ی بعدی رزولوشن 1440p (2K) با کیفیت 2560 × 1440 پیکسل و دسته ی هفتم رزولوشن 2160p (4K) با کیفیت 3840 × 2160 پیکسل و دسته آخر نیز رزولوشن 4320p (8K) با کیفیت 7680 × 4320 پیکسل می باشد.

نور صفحه ی نمایشگر

نور مانیتور یکی از دیگر مسائلی است که باید حین خرید مانیتور مورد نظر خود به آن دقت بیشتری داشته باشید و اگر شما کسی هستید که به صورت مداوم با کامپیوتر یا سیستم خاصی کار میکنید باید این نوع دستگاه از ویژگی حافظتی چشم و نور مناسب برخودار باشد تا چشم شما اذیت نشود. به عنوان مثال هرچه نور مانیتور شما کمتر باشد آسیب و فشار کمتری به چشم شما وارد میشود.

زاویه دید صفحه نمایش

زاویه دید یک نمایشگر بسیار برای ما حائز اهمیت است؛ زیرا اگر یک مانیتور از زاویه بسیار خوبی برخوردار باشد شما در زمانی که کمی به عقب تر از زاویه ی دید مانیتور بروید بدون اینکه کیفیت آن کاهش پیدا کند میتواند محتویات آن نمایشگر را به سادگی مشاهده کنید و رنگ ها را تشخیص دهید. برای خرید باید فقط رو بروی این دستگاه بنشنید تا بهتر متوجه رنگ ها و کیفیت این نوع محصولات شوید.

پورت یا ورودی دستگاه

در واقع ما دو نوع ورودی مدرن داریم که یکی از آن ها DisplayPort است و دیگری HDMI می باشد که 90 درصد مانیتور های امروزی با هردوی آن ها مطابقت دارند و کار آن ها این است که خروجی ها را روی یک رایانه رو میزی مطابقت دهند. و این در صورتی است که تعداد معدودی از آن ها که معمولا برای دستگاه های مک ساخته شده اند از پورت Thunderbolt استفاده میکنند.

به عنوان مثال اگر شما میخواهید که یک لپ تا بدون پورت های پشتیبانی HDMI یا DisplayPort ، USB-C و Thunderbolt خریداری کنید باید از دانگل DisplayPort و یا از کابل USB_C استفاده کنید تا نبود آن ها جبران شود.

نوع پنل

تمام مانیتور های ارزان قیمت معمولا دارای یک پنل TN می باشند که برای استفاده در سیستم های گیمینگ و یا محیط های ادارای مورد استفاده قرار میگیرد. مانیتور هایی از نوع VA با آن که ارزان هستند روشنایی بسیار و کنتراست بسیار بالایی را به شما ارائه میدهند.

با این وجود کسانی که برای شبکه های تلویزیونی محتوا تولید میکنند احتمالا به دنبال یک نمایشگر LCD IPS هستند تا بتواند رنگ ها و کیفیت تصاویر و زاویه را به خوبی به کاربران نمایش دهد. اگر روشنایی بسیار مهم باشد صفحه نمایشگر LCD نقطه کوانتومی یا Quentin dot میتواند در این خصوص عملکرد بهتری را به شما نشان دهد.

با روند پیشرفت تکنولوژی مانیتور های OLED به زودی به صورتی کلی و گسترده در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. زیرا این نوع دستگاه ها بهترین رنگ ها را به شما ارائه میدهند اما درخشندگی و روشنایی صفحه نمایش نقطه کوانتومی ندارند و به طور معمول بسیار پر هزینه و گران هستند.

یکی دیگر از این گونه فناوری ها ساخت نمایشگر مانیتور MiniLED است که شباهت بسیار زیادی با صفحه نمایش کوانتومی دادر اما همان گونه که از نام آن نیز پیداست از دیود های LED کوچکتری به قطر 0.2 میلی کمتر استفاده میکند که به همین صورت تولید کنندگان این محصولات از سه برابر دیود های LED بهره می گیرند تا رنگ های عمیق تر و کنتراست بهتری را تحویل کاربرانی دهند که از این گونه محصولات استفاده میکنند.

عمق رنگ

تولید کنندگان شبکه های معروف برای تولید محتوای خود از مانیتور های 10 بیتی بسیار گران استفاده میکنند زیرا این قابلیت باعث می شود تا بتوانند یک میلیارد رنگ را به مخاطب خود نشان دهند تا تصویر محتوای آن ها از کیفیت بسیار خوبی برخوردار شود. اگر شما نیز یکی از کسانی هستید که میخواهید یک محتوای ویدیویی تولید کنید میتوانید با استفاده از یک پنل 8 بیتی میلیارد های رنگ را از طریق ابزاری مثل dithering جعل کنید و از آن استفاده کنید. این نوع راه برای کسانی که قصد دارند تا از طریق این عرصه برای خود کسب درآمد کنند بسیار مناسب و به صرفه خواهد بود.

قیمت مانتیورهای استوک

قیمت این نوع دستگاه ها با یکدیگر متفاوت می باشند و همانطور در بالا ذکر کردیم براساس درجه بندی و سایز و کارایی آن ها قیمت گذاری میشوند. و به عنوان مثال ممکن است ابعاد نمایشگری مثل 18.5 یا 19 رنج قیمتی متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. شما میتوانید برای خرید بهتر از بعضی از فروشندگان مانیتور سوال بپرسید تا بهتر این موضوع را درک کنید.

گارانتی محصول

شاید تا الان کمی بهتر متوجه شده باشید که کالا استوک دقیقا چیست و به نظر شما آیا این نوع کالا دارای گارانتی نیز می باشد؟ باید بگوییم جواب این سوال منفی است؛ زیرا اگر میخواهید محصولی را خریداری کنید که دارای گارانتی باشد باید از خرید محصولات استوک کاملا بپرهیزید. زیرا این نوع محصولات دارای گارانتی نمی باشند.

دستگاه آکبند چیست؟

این نوع محصول به دستگاهی اطلاق می شوند که پس از تولید در کارخانه ها از مرحله ی کنترل کیفیت و پس از دریافت نمره ی قبولی خود در بست بندی های مشخصی قرار گرفته و در بازار عرضه شود و همچنین این نوع محصول دارای گارانتی بوده و بعضی از آن ها نیز دارای وارانتی می باشند.

تفاوت گارانتی و وارانتی چیست؟

گارانتی یعنی زمانت کوتاهی که برای یک محصول میشود که بعد از هر مشکل یا اتفاقی که مطابق با قوانین گارانتی باشد توسط فروشند یا کسی که محصول را عرضه کرده است تعمیر و بازسازی میشود و در صورت لزوم یک محصول دیگر به شما داده میشود که درصد آن بسیار کم است. اما وارانتی به محصولی گفته میشود که از زمانت بسیار بیشتری نسبت به گارانتی برخوردار باشد و شما میتوانید تا اتمام پایان این زمان از محصول کاملا استفاده کنید و اگر در این دوره زمانی محصول دچار مشکل یا اتفاقی شد میتوانید از این نوع خدمات برای بازسازی و یا تغمیر و تعویض قطعات آن استفاده کنید.

یک فرق بسیار مهمی که این دو تا باهم دارند در این است که در دوره ی گارانتی پولی که به شرکت و یا فروشند پرداخت کرده اید به شما باز خواهد گشت اما در دوره ی وارانتی اینطور نیست و شما میتوانید بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای از خدمات آن تعویض و تعمییر قطعات بهره مند شوید اما در این دوره به هیچ عنوان پولی که به این شرکت پرداخت کرده اید باز نخواهد گشت.

حال اگر میخواهید بدانید که کدام یک از این دو بهتر است باید بگویم که اگر از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار نیستید به نظر ما دوره ی زمانی وارانتی خیلی بهتر از گارانتی می باشد و در کل وارانتی ارزش بیشتری از گارانتی دارد اما مشکل آن تنها این است که پولی را که برای خرید آن محصول داده اید را نمی توانید از آن ها باز پس بگیرید.

مانیتور جی پلاس مدل GDM-225JN سایز 22 اینچ

مشخصات کلی

این نوع دستگاه یکی از بهترین مانیتور های موجود برای کسانی است که میخواهند به تازگی برای خود یک کامپیوتر تهیه کنند و نمیدانند از چه مانیتوری استفاده کنند. و شما میتوانید اولین کسی باشید که آن را برای خود خریداری میکند.

نقاط قوت محصول

نور پس‌زمینه : LED

رزولوشن : Full HD

نقاط ضعف محصول

اسپیکر ندارد

پورت USB ندارد

این نوع محصول یکی از مانیتور های شرکت جی پلاس بوده و جز محصولات میان رده ی این شرکت به حساب می آید. این نوع نمایشگر برای کسانی که با نگاه کردن به صفحه ی مانیتور به سرعت خسته میشوند بسیار مناسب بوده و چشم های شما را خسته نمیکند. روکش این نوع محصول از نوع مات Anti-Glare بوده و از منعکس شدن نور جلوگیری میکند و شما میتوانید از آن در محیط هایی که از نور بسیار زیادی برخوردار هستند نیز استفاده کنید.

انتقال تصویر در این نوع نمایشگر توسط درگاه‌های HDMI و VGA انجام میگردد و یکی از خصوصیات بسیار خوب این دستگاه برای دارندگان آن وجود یک جک 3.5 میلی‌متری صدا می باشد که توسط این خروجی شما میتوانید هدفون و یا اسپیکر خود را به آن متصل کنید و از صدای شفاف و با کیفیت لذت ببرید. این نوع مانیتور بسیار شیک و خوش ساخت می باشد. علاوه بر تمام این ها ابعاد این دستگاه 486x35x286 میلی‌متر بوده و وزنی معادل 1.5 کیلوگرم دارد.

مانیتور ایکس ویژن مدل XL2020AI سایز 19.5 اینچ

مشخصات کلی


اگر به دنبال یک صفحه ی مانیتور برای کامپیوتر خود میگردید ما به شما مانیتور ایکس ویژن مدل XL2020AI را پیشنهاد میکنیم. نمایشگر این نوع محصول از سایز 19.5 اینچ برخوردار می باشد و میتواند مشکل شما را به کلی برطرف کند.

نقاط قوت محصول

اسپیکر : دارد

نور پس‌زمینه : LED

رزولوشن : 900 × 1600 پیکسل

نقاط ضعف محصول

پورت USB : ندارد

اگر از آن دسته کسانی هستید که به دنبال یک مانتیور با قیمت مناسب و با کیفیت میگردید بهتره به شما بگوییم که جای خوبی آمدین ما به شما مانتیور ایکس ویژن XL2020AI را معرفی میکنیم. نمایشگر این نوع مانیتور 19/5 اینچی بوده و از کیفیت ۱۶۰۰ در ۹۰۰ پیکسل برخوردار می باشد تا بتوانید دقت بیشتری را در هنگام دید در فاصله های گوناگون داشته باشید. یکی دیگر از خصوصیات آن نسبت تصویر آن بوده که برای تماشای فیلم و بازی کردن بسیار مناسب می باشد.

این مانتیور از یک خصوصیت بسیار ویژه ای بهره میبرد که اسم آن کنتراست می باشد و مقدار آن 1:10,000,000 بوده و باعث به وجود آمدن رنگ های روشن و تاریک و همانطور رنگ های بسیار با کیفیت تری در مانتیور شما می شود تا بتوانید بهتر منظره های داخل نمایشگر را تماشا کنید. علاوه بر اینها این نوع نمایشگر از پورت های VGA و DVI پشتیبانی می کند و شما میتوانید هدفون و یا بلندگو های خود را نیز به آن متصل کنید. اما این مانیتور یک خصوصیت بسیار جذاب دارد که میتواند شما را از متصل کردن اسپیکر جداگانه بی نیاز کند زیرا این مانیتور دارای بلندگوهای استریو بوده و شما را از داشتن بلندگوهای خارجی راحت میکند. در ضمن وزن این محصول 2.82 کیلوگرم می باشد.

راهنمای خرید مانیتور استوک : اگر قصد خرید یک مانتیور استوک را دارید و یا میخواهید یک مانیتور برای کامپیوتر و یا یک تلویزیون برای خانه خود خریداری کنید، باید بگویم که جای خوبی را برای اینکار انتخاب کردید. در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر با سلیقه ی شخصی شما آشنا شویم.

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *