راهنمای خرید پنل خورشیدی + 5 مورد از بهترین مدل های موجود در بازار

آنچه که خواهید خواند
advanced divider

مقدمه

پنل خورشیدی را می توان به عنوان یکی ایده آل ترین و البته منحصر به فردترین محصولاتی دانست که می تواند انرژی الکتریکی را تامین کند. در واقع این روز ها قطعی های مکرر برق باعث شده تا بسیاری از مردم برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود به فکر راهکار دیگری غیر از شبکه برق سراسری باشند. خرید پنل خورشید می تواند یک انتخاب منحصر به فرد برای افرادی باشد که می خواهند از انرژی پاک استفاده نمایند.

اگرچه بسیاری از افراد جامعه اهمیت این محصول را می دانند اما متاسفانه کمتر کسی پیدا می شود که اطلاعات جامع و دقیقی در رابطه با این محصول داشته باشد. ما در ادامه این متن قصد داریم یک راهنمای خرید پنل خورشیدی را خدمت عزیزان ارائه دهیم که تمام جوانب این محصول را در برگیرد. لذا اگر شما هم قصد خرید پنل خورشیدی را دارید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید .

چرا خرید پنل خورشیدی؟

قبل از اینکه بخواهیم به راهنمای خرید پنل خورشیدی بپردازیم ، بهتر است ابتدا دلیل استفاده از این محصول را دریابید. در واقع زمانی که حرف از راه های فرعی تامین انرژی الکتریکی می شود ، موارد مختلفی در ذهن مردم شکل می گیرد که از جمله آنها می توان به توربین های کوچک، مولد های بنزینی و… اشاره نمود. حال باید بدانید که چرا در این بین خرید پنل خورشیدی انتخاب بهتری است.

در گام اول باید بدانید که پنل های خورشیدی در مقایسه با سایر موارد بازدهی مناسبی نسبت به انرژی مصرفی و هزینه شان دارند. در واقع این محصولات تنها از نور خورشید تغذیه می کنند و نیازی به بنزین و یا گاز برای تامین برق ندارند. موضوع دوم استفاده مداوم آن است. به عبارت ساده تر شما نمی توانید به صورت پیوسته از یک مولد برق استفاده کند و باید به ازای هر 24 ساعت دست کم یک ساعت به آن استراحت بدهید. این موضوع در حالی است که پنل های خورشیدی بصورت 24 ساعته کار می کنند. فاکتور سومی که این محصول را مناسب کرده ، تعداد روز های آفتابی ایران می باشد. در واقع ایران 300 روز آفتابی در سال دارد و به همین جهت می توان گفت که این پنل ها برای ایرانیان انتخاب به مراتب بهتری است. قیمت مناسب، قابلیت ذخیره برق، راندمان عالی و… از دیگر فاکتورهایی می باشد که استفاده و خرید پنل خورشید را به صرفه کرده است.

چرا خرید پنل خورشیدی؟
چرا خرید پنل خورشیدی؟
advanced divider

نکات مهم در حین خرید پنل خورشیدی

پنل های خورشیدی هم مانند سایر محصولات الکترونیکی دارای پیچیدگی منحصر به خود هستند. همین مورد باعث شده تا بسیاری از افراد اطلاعات دقیقی در رابطه با آنها نداشته باشند و ندانند که چگونه محصول مناسب را انتخاب کنند. ما در این مطلب قصد داریم مهمترین نکات در حین خرید پنل خورشیدی را خدمت شما عزیزان ارائه نمایم تا شما هم بهتر و دقیق تر با جزئیات این محصول آشنا شوید. بدون شک استفاده از این نکات می تواند دقت شما در حین خرید را افزایش دهد.

نوع پنل خورشیدی

نوع پنل خورشیدی را می توان مهم ترین و البته حیاتی ترین فاکتور برای خرید دانست. انواع مختلفی از پنل های خورشیدی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها تکنولوژی منحصر به فردی  دارند. نوار رشته ای، مونو کریستال، سیلیکونی ، مولتی کریستال، پنل فیلم نازک و… از جمله مطرح ترین مدل های پنل خورشیدی هستند. بیشتر این مدل ها بر مبنای وجود سیلیکون ها فعالیت دارند. این سیلیکون ها طی فرآیندی فوتون های نور را تجزیه و از این طریق آن را به انرژی تبدیل می کنند. بدین جهت هر اندازه که میزان سیلیکون موجود در این محصولات بیشتر باشد،کارایی هم افزایش می یابد. این موضوع با عبارت Si بر روی محصول ذکر می شود که هر اندازه بیشتر باشد راندمان بهتری هم دارد .

نوع پنل خورشیدی
نوع پنل خورشیدی

انرژی تولیدی

انرژی تولیدی از جمله فاکتورهای حیاتی برای خرید پنل خورشیدی می باشد. پنل های خورشیدی دارای توان های مختلفی از جمله 180 وات ، 200 وات ، 220 وات و…. هستند. بدون شک هر اندازه که این میزان بیشتر باشد ، انرژی تولید شده توسط پنل هم افزایش می یابد. البته متناسب با آن هم قیمت افزایش می یابد. در این رابطه سعی کنید تا انتخابتان متناسب با نیاز و البته فضای شما باشد. لذا قبل از خرید توان مورد نیاز برای امور مصرفی خود را اندازه گیری نمایید.

باتری و ظرفیت

عموما پنل های خورشیدی به یک یا چند باتری متصل می شوند. آنها انرژی تولیدی را در این باتری ها ذخیره می کنند تا شما بتوانید در شب و یا زمان های دیگر از آن استفاده نمایید. بدون شک هر اندازه که گنجایش باتری انتخابی شما بیشتر باشد، می توانید برای مدت زمان بیشتری از پنل خود استفاده کنید. این موضوع بر اساس میلی آمپر مشخص می شود و به همین جهت سعی کنید تا یک باتری با گنجایش نسبتا بالا را انتخاب نمایید.

ابعاد پنل

ابعاد پنل از دیگر مولفه های مهم است که باید در حین خرید پنل خورشیدی به آن دقت داشته باشید. باید قبل از خرید، فضای آن را در نظر بگیرید و متناسب با آن انتخاب خود را انجام دهید. بدون شک هر اندازه که ابعاد پنل شما بیشتر باشد، می توان نور بیشتری دریافت نمود که در نهایت به انرژی بیشتری ختم می شود. البته در این بین باید به انرژی تولیدی هم توجه نمایید چرا که برخی از پنل ها با وجود اندازه کوچکشان، اما میزان انرژی بیشتری را تولید می نمایند. بدین جهت اگر قصد خرید پنل خورشیدی برای تامین برق خانه تان را دارید، سعی کنید تا از پنل های نسبتا بزرگ با توان معمولی استفاده نمایید. اما اگر پنل خورشیدی را برای طبیعت گردی و یا مسافرت می خواهید، بهتر است از پنل های کوچک با حداکثر میزان انرژی تولیدی استفاده کنید .

مقاومت ساختاری

مقاومت را می توان به عنوان یکی از مهم ترین فاکتور هایی دانست که باید در حین خرید پنل خورشیدی به آن توجه داشته باشید. شما قرار است پنل های خود را در فضای باز قرار دهید و به همین جهت در معرض انواع آسیب های فیزیکی همچون بارش باران و تگرگ هستند. لذا باید ساختار آن به گونه ای باشد که در برابر این آسیب های مقاومت کافی از خود نشان دهد.

داشتن اینورتر

اینورتر ها را می توان از انقلابی ترین محصولات در دنیای الکترونیک دانست که استفاده از پنل های خورشیدی را بسیار ساده تر نمودند. این دسته از محصولات ولتاژ را به میزان بالایی می رسانند که باعث می شود استفاده از دیگر وسایل خانگی به وسیله آن ممکن شود. اگر بخواهید انرژی برقی پنل خورشیدی را در باتری ذخیره کنید می بایست حتما از اینورتر استفاده نمایید. در واقع نمی توان ولتاژهای بیش از 12 یا 24 ولت را درون باتری ها ذخیره نمود . به همین جهت اگر بخواهید از برق پنل برای وسایلی با ولتاژ 220 ولت استفاده کنید، می بایست از اینورترها استفاده کنید که برق ذخیره شده در این محصولات را به برق شهری تبدیل می نمایند. اگرچه وجود اینورتر می تواند تا حدی قیمت را افزایش دهد اما بدون شک گستره ی کاربرد های آن را به بالاترین سطح می رساند و به همین جهت می توان گفتن که گزینه ای بسیار ایده آل است.

داشتن اینورتر
داشتن اینورتر

برند پنل خورشیدی

برند پنل خورشیدی از دیگر فاکتورهای بسیار مهمی است که می بایست در حین خرید به آن توجه داشته باشید. در واقع شرکت های بسیاری در زمینه تولید پنل خورشیدی فعالیت دارند که هر کدام از آنها دارای نقاط ضعف و قوت خود هستند. بدون شک هر اندازه که شرکت تولید کننده اعتبار بیشتری داشته باشد ، محصولات تولیدی آن هم کیفیت بالاتری دارند. از جمله برندهایی که در ایران وجود دارند، می توان به ال جی، سامسونگ، شین سانگ، یینگلی سولار، سولار صنعت فیروزه ، برق آفتابی هدایت نور یزد، ماکس سل و…. اشاره نمود. در این بین تولیدات ال جی کیفیت بالایی دارند اما قیمت آنها نیز بیشتر است. اما تولیدات ایرانی و یا برند هایی همچون یینگلی سولار یا ششین سانگ علاوه بر کیفیت مناسب ، قیمتی رقابتی هم دارند که همین مورد باعث می شود تا برای جامعه ایرانی یک انتخاب مناسب باشد. لازم به ذکر است که علاوه بر این چند مورد ، برند های دیگری هم در ایران فعالیت دارند که هر کدام از آنها هم دارای نقاط ضعف و قوت خود هستند.

نصب آسان

نصب پنل خورشید یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید قبل از خرید پنل به آن فکر کنید. در واقع این محصولات برای عملکرد خود نیازمند نصب سیستم اینورتر، باتری، خود پنل، اتصال به شبکه برق و… هستند که تمامی این موارد دارای اصول و نکات منحصر به خود است که باید به دقت آن ها را انجام داد. هر اندازه که پنل شما راه اندازی و نصب ساده تری داشته باشید ، نگهداری و استفاده از آن هم برای شما ایده آل تر خواهد بود. البته اگر خودتان تمایلی به نصب ندارید حتما محصول را از شرکتی خریداری نماید که نماینده ویژه برای نصب داشته باشد.

نصب آسان
نصب آسان

گارانتی

گارانتی و خدمات پس از فروش از دیگر فاکتورهای مهمی است که بر روی انتخاب افراد تاثیر بسیاری دارد. عموما شرکت های معتبر گارانتی های چند ساله و خدمات پس از فروش طولانی را ارائه می دهند. برای مثال برخی از شرکت ها تا ده سال پس از فروش هم خدمات لازم را به مشتریان ارائه می دهند. لذا بهتر است محصول خود را از شرکتی خریداری نمایید که گارانتی وخدمات پس از فروش مناسبی را داشته باشد چرا که بدون شک در تجربه شما در استفاده از این محصولات بسیار موثر خواهد بود.

قیمت

برخلاف تصور بیشتر مردم ، قیمت باید آخرین فاکتور در خرید پنل خورشیدی باشد. در واقع قیمت یک پنل خورشیدی، برآیندی از فاکتورهای فوق می باشد. هر اندازه که توان یک پنل یا ابعاد آن بیشتر باشد، قیمت هم بیشتر می شود. از طرفی داشتن اینورتر، باتری، تکنولوژی های روز، نوع برند و… هم بر روی قیمت موثر خواهد بود. اگرچه قیمت مولفه ای است که بر اساس بودجه و توانایی شما تعیین می شود اما بهتر است همواره اولویت خود را بر روی استفاده از محصولات پیشرفته و با کیفیت بگذارید چرا که یقینا در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما خواهد شد.

5 پنل خورشیدی ایده آل در بازار ایران

بدون شک بررسی تمام پنل های موجود در بازار ایران و لحاظ کردن فاکتورهای فوق می تواند برای شما سخت و زمان بر باشد. ما کار را یک مرحله دیگر برای شما ساده تر کرده ایم. به همین جهت تمام پنل های خورشیدی موجود در بازار ایران را بررسی و 5 مورد از بهترین های آن را برای شما عزیزان در لیست زیر قرار داده ایم. لذا شما تنها کافی است تا این محصولات را بررسی کرده و از بین آن ها گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید .

advanced divider
پنل خورشیدی مدل YL25C -18b ظرفیت 330 وات
پنل خورشیدی مدل YL25C -18b ظرفیت 330 وات

پنل خورشیدی مدل YL25C -18b ظرفیت 330 وات

ویژگی های ساختار محصول:

 • دارای فریم آلومینیومی
 • محافظ سلولی از جنس شیشه نشکن
 • دارای 30 سال عمر مفید
 • دارای فیوز محافظ برگشت ولتاژ
 • دارای ولتاژ 330 ولتی

نقاط قوت محصول

ابعاد و وزن عالی

تعداد سلول بالا

ولتاژ و ظرفیت بی نظیر

نقاط ضعف محصول

قیمت نسبتا بالا در مقایسه با سایر مدل های موجود

این محصول را می توان به عنوان یکی از ایده آل ترین انتخاب ها برای ایرانیان دانست. این محصول دارای ابعاد 30×50×1300 میلی متر می باشد. هر سلول این محصول ابعادی معادل 20*18 میلی متر دارد و لذا می توان گفت که حدود 260 سلول بر روی سطح آن جای گرفته است. وزن کلی این محصول حدود 11 کیلوگرم بوده و بیشترین توان تولیدی آن 330 وات می باشد. از طرفی دیگر داشتن قیمت عالی در مقایسه با مزیت های آن باعث شده تا یک انتخاب منحصر به فرد برای ایرانیان باشد.

پنل خورشیدی مدل 260-30M ظرفیت 260 وات
پنل خورشیدی مدل 260-30M ظرفیت 260 وات

پنل خورشیدی مدل 260-30M ظرفیت 260 وات

ویژگی های ساختاری:

 • دارای کابل خروجی
 • دارای جعبه اتصال
 • وزن 186000 گرمی
 • ابعاد 1640x992x35 میلی متر
 •  کانکتور MC4

نقاط قوت محصول

دارای توان و ولتاژ عالی

نصب آسان

ولتاژ عالی

نقاط ضعف محصول

دارای وزن نسبتا بالا

مدل 260-30M یک محصول منحصر به فرد است که به واسطه مزیت های بی نظیرش توانسته در صدر انتخاب های افراد قرار بگیرد. این محصول حدود 260 وات توان دارد. از طرفی دیگر ولتاژ آن 32 ولت و شدت جریان آن هم حدود 8 آمپر می باشد. این ویژگی ها در طراحی ساختاری آن سبب شده است تا این محصول یک انتخاب منحصر به فرد برای آن دسته از افرادی باشد که به دنبال یک پنل خورشیدی مناسب برای اموری همچون سیستم روشنایی، سیستم امنیتی، تلویزیون و… هستند.

پنل خورشیدی 100 وات ویولن مدل ML-100W بسته 2 عددی
پنل خورشیدی 100 وات ویولن مدل ML-100W بسته 2 عددی

پنل خورشیدی 100 وات ویولن مدل ML-100W بسته 2 عددی

ویژگی های ساختاری:

 • ابعاد 1200×540×35 میلی متر
 • ابعاد هر سلول 80×160 میلی متر
 • دارای جعبه اتصال و کابل خروجی
 • بیشترین توان تولیدی 100 وات
 • بیشترین ولتاژ 21.5 ولت و بیشترین ولتاژ سیستم 1000 وات
 • بیشترین شدت جریان 6.4 آمپر
 • دارای محافظ برگشت جریان
 •  کاملا عایق شده در برابر ضربه و نفوذ آب

نقاط قوت محصول

ایمنی بسیار بالا

توان و ظرفیت مناسب

دارای تکنولوژی های ویژه

نقاط ضعف محصول

راه اندازی نسبتا زمان بر

مدل M-100W یکی از محبوب ترین و البته ایده آل ترین محصولاتی است که می توانید از آن برای تامین برق مورد نیاز خود استفاده کنید. این محصول در بسته های دو عددی ارائه می شود که مجموع آنها می توانند انرژی مناسبی را تولید نمایند.هر یک از این پنل ها یک فریم آلومینیومی دارد و سطح سلول ها نیز به وسیله شیشه نشکن مقاوم شده است. همین مورد باعث شده تا این شیشه ها در برابر هرگونه آسیب اعم از تگرگ، پرتاب سنگ و.. مقاوم باشند. افزون بر این مقاومت، داشتن توان و ظرفیت عالی هم سبب شده است تا این محصول یک گزینه بسیار مناسب برای تامین برق باشد .

سیستم روشنایی خورشیدی جی دی لایت مدل GD7
سیستم روشنایی خورشیدی جی دی لایت مدل GD7

سیستم روشنایی خورشیدی جی دی لایت مدل GD7

ویژگی های محصول

 • ابعاد 235××150×125 میلی متر
 • ابعاد هر سلول 50×20 میلی متر
 • وزن پنل 350 گرم
 • دارای 18 سلول
 • بیشترین توان تولیدی 3.5 وات
 • بیشترین ولتاژ 9 وات
 • بازده 13 درصدی
 • دارای باتری 6 ولت با شدت جریان 4 آمپر
 • قابلیت شارژ با برق شهری

نقاط قوت محصول

ابعاد مناسب

کاربرد های فراوان

دوام و عمر بالا

نقاط ضعف محصول

توسعه یافته برای سیستم روشنایی

بازده نسبتا پایین

بسیاری از افرادی که به دنبال خرید پنل خورشیدی هستند و هدفشان تنها تامین انرژی برای سیستم روشنای می باشد. مدل GD7 محصولی می باشد که دقیقا برای چنین هدفی توسعه یافته است. این محصول به دلیل داشتن چراغ اضطراری و 3 لامپ ال ای دی می تواند محصول مناسبی برای روشن کردن فضاهایی باشد که به برق شهری دسترسی ندارید. این محصول دارای یک باتری در داخل خود می باشد که می تواند برق تولید شده پنل را برای زمان تاریکی در خود ذخیره نماید. از طرفی دیگر این محصول دارای یک خروجی usb است که می توان به وسیله آن گوشی و پاوربانک را هم شارژ نمود. مجموع این موارد سبب شده تا این محصول گزینه ای مناسب برای کوهنوردی، پیک نیک و… باشد.

پنل خورشیدی مدل RT100P ظرفیت 100 وات
پنل خورشیدی مدل RT100P ظرفیت 100 وات

پنل خورشیدی مدل RT100P ظرفیت 100 وات

ویژگی های ساختاری

 • ابعاد 1200x540x35 میلی متری
 • وزن 7000 گرمی
 • بیشترین توان تولیدی 100 وات
 • شدت جریان 5.5 آمپر
 • قابلیت کار با نور مصنوعی

نقاط قوت محصول

دارای قیمت مناسب

دارای استاندارد های جهانی 

بازدهی عالی

نقاط ضعف محصول

نصب نسبتاً زمانبر

مدل RT100P محصولی است که ما آن را به شما پیشنهاد می کنیم . این محصول را می توان جزو با کیفیت ترین مدل های موجود در بازار ایران دانست که تحت لیسانس آلمان تولید می شود. این محصول دارای بازدهی بسیار مناسبی است و حتی با نور مصنوعی هم کار می کند. همین مود سبب شده تا یک گزینه بسیار ایده آل باشد . افزون بر این موارد داشتن توان 12 ولت و شدت جریان 5.5 آمپر و قیمت مناسب باعث شده تا گزینه ای ایده آل برای افراد معمولی باشد.

سخن آخر

بدون شک داشتن یک پنل خورشیدی در شرایط بی برقی این روزها می تواند یک انتخابی بسیار منحصر به فرد باشد. اما داشتن نکات و ریزه کاری های بالا در خرید این محصول باعث شده تا بسیاری از افراد در حین خرید آن سردرگم شوند. ما در این مطلب یک راهنمای خرید پنل خورشیدی را خدمت شما عزیزان ارائه نموده و تمام این نکات و ریزه کاری ها را شرح داده ایم. از طرفی دیگر 5 مورد از بهترین پنل های خورشیدی موجود در بازار ایران را هم برای شما ذکر کرده ایم که می تواند در تصمیم گیری های شما موثر باشد.

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *