راهنمای خرید مکعب روبیک

آنچه که خواهید خواند
advanced divider

قبل از اینکه به راهنمای خرید مکعب روبیک بپردازیم، بهتر دیدیم تا با این وسیله بیشتر آشنا شویم. نام روبیک بدون استثنا بیشتر افراد را به یاد مکعبی جادویی و رنگارنگ می اندازد. مکعب جادویی که بعدها به نام سازنده‌اش به مکعب روبیک معروف شد. کمتر بازی فکری وجود دارد که خود را از لحاظ محبوبیت به این حد رسانده باشد. این مکعب ساده ولی در عین حال  اسرارآمیز، حیرت همه را برانگیخته است.

راهنمای-خرید-مکعب-روبیک
مکعب روبیک

جالب است بدانید که حدود چهل و هفت سال پیش، یعنی در سال 1974 میلادی، آقای ارنو روبیک مجارستانی این مکعب را طراحی کرد و نمونه‌ای از آن را ساخت. در ابتدا قصد وی از طراحی این مکعب، ساخت نوعی وسیله سه بعدی بود که قطعات آن درعین حال که به هم متصل هستند بدون آنکه از هم جدا شوند، بتوانند به طور جداگانه از یکدیگر جابجا شوند. طرحی بسیار پیچیده و بغرنج که به نوبه خود به حد کافی شبیه معما بود.

پروفسور ارنو روبیک
پروفسور ارنو روبیک

باید یادآور شد که آقای ارنو روبیک، دانش آموخته دانشکده مهندسی معماری بوداپست مجارستان، مجسمه‌ساز و پروفسور معماری است. وی سمت استادی طراحی داخلی و معماری «آکادمی هنری صنایع کاربردی» بوداپست را بر عهده داشت. در آن زمان، او در تلاش بود تا با استفاده از وسیله‌ای بتواند مفاهیم معماری و پرسپکتیو را به دانشجویان آموزش دهد. به همین علت، تحقیقات زیادی در مورد طراحی و ساخت مدل‌های سه بعدی انجام داد. و سرانجام وی موفق به ساخت مکعبی با ویژگی‌های خاص شد. او اختراع خود را حدوداً یک سال پس از طراحی به ثبت رساند و در سال  ۱۹۷۷ در کشور مجارستان، این محصول به تولید انبوه رسید. آقای پروفسور روبیک امروزه به سبب همان اختراع نوآورانه، شهرت جهانی یافته است.

زمان چندانی نگذشت که این مکعب توسط یک شرکت تولید اسباب بازی آمریکایی به نام ایده‌آل  Ideal Toy) (Company به عنوان اسباب بازی جورچین تولید شد. این اسباب بازی که توسط مخترع آن مکعب جادویی نام‌گذاری شده بود، به افتخار سازنده آن در سال ۱۹۸۰ به نام” مکعب روبیک” تغییر یافت.

مکعب روبیک، جورچین سه بعدی منحصر به فرد

همان‌طور که می‌دانید بازی جورچین یا پازل به انگلیسی (Puzzle Games)، جزو بازی‌های فکری است. در بازی جورچین بازیکن باید قطعات کوچک و یا اطلاعات پازل را به شکل منطقی کنار هم بچیند یا قرار دهد تا شکل مورد نظر ساخته شود. یا با راه حل درست و سرگرم کننده، پازل را به اصطلاح مانند مسئله حل کند. به طور کلی در این نوع بازی‌ها ابتکار و خلاقیت فرد هم مورد سنجش قرار می‌کیرد.

پازل‌ها انواع گوناگونی دارند که مکعب روبیک در این نوع طبقه‌بندی، قرار می‌گیرد. مکعب روبیک در واقع یک جورچین سه بعدی مکانیکی و یک پازل منحصر به فرد است. این مکعب جالب در عین ناباوری در مسابقاتِ بهترین پازل جهان، در آلمان، برنده جایزه ویژه شد، که بسیار قابل توجه است.

بازی فکری-حرکتیِ جالبی به نام مکعب روبیک

هیچکس در ابتدا فکر نمی‌کرد که مکعب روبیک جایی در میان انبوه اسباب‌بازی‌های پرزرق و برق برای خود باز کند. اسباب بازی‌های جورواجوری که با توسعه تکنولوژی، در دنیای امروزی،  سالانه از سوی شرکت‌های مشهور و فعال در زمینه سرگرمی و حتی آموزشی، طراحی و به بازار عرضه می‌شوند. البته از آنجایی که مکعب روبیک حالت جورچینی داشت، شاید می‌توانست در میان جورچین‌های متنوع خودی نشان دهد. روی هم رفته بازی‌های جورچینی یا پازلی که از نوع بازی‌های فکری هستند و ذهن را به چالش می‌کشند، از طرفداران کمی هم برخوردار نیستند. به همین علت است که در دنیا سعی می‌شود تا مدل‌های جدیدی از این نوع بازی، طراحی و در دسترس هواداران قرار گیرد.

به طور کلی بازی‌ فکری به بازی‌هایی گفته می‌شود که با تمرکز فکر، باعث شود ذهن بازیکن به صورت هدف‌دار فعال شود. تا به این ترتیب، بتواند تاثیرات مثبتی را در ذهن و روحیات بازیکن ـ بدون در نظر گرفتن سن، جنس، ملیت و وضعیت جسمانی شخص ـ بوجود آورد و در نتیجه از بازی لذت ببرد. در حقیقت، در این نوع بازی مسئله‌ای به شیوه‌های گوناگون و جذاب طرح می‌شود، تا بازیکن با حل آن یا تکمیل مراحل آن، به هدف مورد نظر برسد و حس خوشایند پیروزی بر مانع و برطرف کردن آن را بچشد. همیشه موفقیت در حل مسئله و فائق آمدن بر مشکلات، برای انسان‌ها خوشایند و لذتبخش بوده است. حس پیروزی در رسیدن به هدف، شور و شعف خاصی را به انسان القا می‌کند.

بازی فکری مکعب روبیک هم از این قاعده مستثنی نیست. در عین لذّت و شادابی، موجب  به کار افتادن توان فکری، متمرکز شدن ذهن و به چالش کشیده شدنIQ  و  EQ بازیکن می‌شود. به مرور زمان با بازی مکعب روبیک، توانایی‌های فردِ بازیکن در زمینه‌های یاد شده بیشتر می‌شود. این بدان معنی است که بازیکن در این بازي بايد در ذهن خود برنامه‌ریزی كند، نقشه طراحي كند و تمام تلاش خود را بکند تا اطلاعاتی را به حافظه بسپارد.

اگر به طور مداوم از این سرگرمی استفاده شود باعث تقویت بخش‌هایی در مغز و ذهن می‌شود. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که مکعب روبیک علاوه بر ذهن، دست و انگشتان را هم به چالش می‌کشد. در نتیجه بازی مهارتی حرکتی نیز محسوب می‌شود. تمرکز و هماهنگی ذهن، چشم و انگشتان دست در این بازی فوق‌العاده است. پس با این اوصاف تعجبی ندارد که مکعب روبیک عنوان پر فروش‌ترین اسباب بازی جهان با فروش ۳۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ عدد را به خود اختصاص داده است.

آشنایی با مکعب روبیک

مکعب روبیک، این جورچین استثنایی، مثل همه مکعب‌ها دارای 6 وجه است. هر وجه آن دارای 9 تکه است. هر وجه آن یک رنگ متمایز دارد که در کل، شامل شش رنگ می‌شود. رنگ‌های استاندارد تک‌تک وجوه آن عبارتند از سفید، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز. آقای روبیک اظهار کرده است که رنگ‌های آن، الهام گرفته شده از طبیعت بوده‌است.

به غیر از تکه‌های وسط هر وجه، تکه‌های دیگر متحرک هستند. به علت جابجا شدن هر تکه در هر وجه، تعداد ترکیب‌های رنگی احتمالی بوجود آمده برای هر رنگ، به حدود 43 تریلیون ترکیب رنگی، موسوم به جایگشت، بالغ می‌شوند. در این پازل به علت وجود مکانیزم محوری خاص، این امکان هست که رنگ‌های هر وجه به طور جداکانه به هم ریخته شود و دوباره تمام رنگ‌های آن مطابق با رنگ تکه وسط وجه، به صورت صحیح در کنار هم قرار گیرند.

به طور تخصصی کلاً این مکعب از26 قطعه تشکیل شده است.که به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • قطعات ثابت، که 6 تکه ثابت، همان قطعه وسط هر وجه است که مرکزها یا به اصطلاح تخصصی “سنترز” نامیده می‌شوند.
 • قطعات متحرک، که از 20 تکه متحرک تشکیل شده است. که از این تعداد:
  • 12 قطعه که در وسط هر یال مکعب قرار دارد که به اصطلاح تخصصی” اج” نامیده می‌شوند.
  • 8 قطعه که در گوشه‌های مکعب قرار دارد که اصطلاح تخصصی آن “کُرنر” نام دارند.
مرکز وجوه مکعب
مرکز وجوه مکعب
گوشه مگعب
گوشه مگعب
لبه مکعب
لبه مکعب

بازی با مکعب روبیک

به هنگام خرید مکعب روبیک، هر وجه آن دارای رنگ یکدست است. یعنی همه قطعات همرنگ، در هر وجه آن، به طور مرتب و منظم، کنار هم قرار دارند و نامنظم و آشفته نیستند. در حالت عادی هر سطح مکعب به طور مرتب به رنگ سفيد، آبي، سبز، زرد، نارنجي و قرمز هست. طراحی این اسباب بازی طوری است که برای بازی با مکعب روبیک، باید لایه‌های آن را حول محور مرکزی چرخاند.

چرخاندن لایه‌ها به نوبه خود حس جالبی دارد و در نوع خود خوشایند است و حس کنجکاوی افراد را در وهله اول برمی‌انگیزد. غافل از اینکه با چرخاندن هر لایه به حول محور مرکزی، به بالا و پایین و یا به چپ و راست، به طورتصادفی، رنگ هر وجه مکعب به هم می‌ریزد. و چون قطعات به هم متصل هستند، حتی با یکبار چرخاندن یک لایه، رنگ همه لایه ها از يكدستي در مي‌آيد. و بازی از اینجا آغاز می‌شود!

حل مکعب روبیک
حل مکعب روبیک

باید با چرخاندن لایه‌ها کاری کرد که قطعات همرنگ در هر وجه مکعب، دوباره مثل روز اول، به طور مرتب در کنار هم قرار بگیرند. در ظاهر شاید چندان کار سختی به نظر نیاید. ولی چون با هر بار چرخاندن یک لایه چندین رنگ همزمان جابجا می‌شوند، در این هنگام است که تازه پیچیدگی و بغرنج بودن حل آن آشکار می شود.

نا امید شدن مردم از حل مکعب روبیک:

پس از آنکه مکعب روبیک به طور گسترده در دنیا عرضه شد، و همه مشغول بازی با آن شدند، تازه به عجیب و جادویی بودن آن پی بردند. چرا که میلیون‌ها مکعب حل نشده در دست بازیکنان باقی ماند. در واقع همه تازه متوجه شدند که با بازی ساده‌ای روبرو نیستند و برای حل آن باید با استفاده از استراتژی خاصی، مرحله به مرحله پیش بروند تا به نتیجه برسند

حل روبیک
حل روبیک

به این ترتیب مکعب روبیک با جا باز کردن در دنیای اسباب بازی‌‌ها، تحول و جریان فکری عظیم و شگفتی را در کل دنیا به پا کرد و همه به این نتیجه رسیدند که این وسیله را نمی‌توان صرفا یک اسباب بازی دم دستی، برای مدتی بازی کردن و سرکرم شدن تلقی کرد. با این اوصاف حل کردن مکعب روبیک آن را در رده اسباب بازی‌های فکری هوشی نسبتا سخت جای داد. حتی آقای روبیک اذعان کرد که حدود یک ماه طول کشید تا خودش آن‍را حل کند. پس از آن هم عده‌ای از مردم از حل کردن مکعب روبیک به طور کلی نا امید شدند.

حل معمای مکعب روبیک

پس از مدت‌ها هم هیچ راه حل جامع و کاملی برای جور کردن و مرتب کردن رنگ‌های مکعب یافت نشده بود. تا اینکه فرصتی پیش آمد تا افراد فرهیخته و باهوش، با تجزیه تحلیل هوشمندانه‌ی مراحل آن، کلید رمز آن را بگشایند. در این میان حتی دست یافتن به راه حل معمای مکعب روبیک، شگفتی دانش‌آموخته‌های دانشگاهی اعم از ریاضی‌دانان و مهندسان را نیز برانگیخت. به این ترتیب پای تعدادی از مهندسان و فرهیختگان هم به جرگه بازی کنندگان باز شد. همه در تلاش بودند تا روش‌هایی برای حل این معمای به ظاهر ساده  بیابند. بالاخره، نخستین بار در سال ۱۹۸۱، پس از گذشت چهار سال از فروش این مکعب، شیمیدان و ریاضیدانی به نام جیمز جی. نورس، راه حل خود را به نگارش درآورد.

جیمز جی. نورس
جیمز جی. نورس

پس از وی، فردی به نام پاتریک بوسرت نیز در همان سال یعنی در سال 1981، کتابی با نام ” شما می‌توانید مکعب را حل کنید”(You Can Do The Cube) را منتشر کرد که این کتاب در ردیف پرفروش‌ترین و معروف‌ترین کتاب‌ها در رابطه با حل مکعب روبیک شد.

کتاب حل مکعب روبیک نوشته پاتری ک بوسرت
کتاب حل مکعب روبیک نوشته پاتری ک بوسرت

یافت شدن راه حل‌های مختلف برای این بازی، باعث شد که  مکعب روبیک نه تنها بر اثر حوصله سر بردن  و کهنه شدن، کنار کذاشته نشود، بلکه برعکس روز به روز بر محبوبیت و طرفداران بازی با آن نیز افزوده شود.

این مهم تا جایی پیشرفت که مسابقات متعددی میان بازی‌کنندگان آن برگزار شد. و اولین مسابقه رسمی جهانی مکعب روبیک  در سال ۱۹۸۲، با حضور جمعی از سریع‌ترین حل کنندگان در بوداپست مجارستان برگزار شد. حدود ۲۰ نفر منتخب  از ۲۰ کشور مختلف برای برگزاری مسابقه دورهم جمع شدند. برنده آن دوره “Minh Thai” از آمریکا بود که توانست مکعب روبیک را در مدت زمان ۲۲.۹۵ ثانیه حل کند.

روش حل، حل سرعتی و بطور کلی گیج کنندگی آن ازجمله رویدادهای مهم در طول زندگی مکعب روبیک بوده است.

مکعب روبیک در ایران

مکعب روبیک در اوایل دهه ۶۰ به ایران آمد و شرکت تجیران (Tejiran) در ایران به تولید مکعب روبیک با شعار “هر خانواده ایرانی یک مکعب روبیک” مشغول به کار شد. در ایران نیز در همان دوران کتاب‌های مختلفی ترجمه و تالیف شد (مانند: مکعب هزار چهره، بازی ریاضی منطقی، اسرار مکعب روبیک) که یکی از بهترین این کتاب‌ها که بسیار کاربردی و با نگرش جدیدی به مکعب بود، کتاب “اسرار مکعب روبیک” به تالیف دکتر سیاوش شهشهانی بود.

در این کتاب با نگرش به نظریه گروه ها، روشی را آموزش داده بود که هر الگوی خاصی را می‌شد در مکعب به وجود آورد،  این روش که به نام“ 3OP ”معروف است سال ها بعد در مکعب روبیک با چشم بسته به کار گرفته شد.

advanced divider

مکعب روبیک مدل AL23

مشخصات کلی

 

  • ابعاد:  66x66x66 میلی‌متر
  • وزن:  55 گرم
  • سبک بازی: بازی معمایی, تست هوش, بازی فکری, بازی آموزشی
  • رده سنی: کودک, نوجوان, بزرگسال
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت
  • محتویات بسته: همراه با توضیحات فارسی
  • همراه با جعبه

نقاط قوت محصول

قیمت مناسب

مناسب برای تمرین

نقاط ضعف محصول

کمی سفت بودن

متوسط بودن کیفیت برچسب

مکعب روبیک کلاسیک بازی معمایی، تست هوش، بازی فکری و بازی آموزشی است. برای همه رده‌‍‌های سنی از جمله کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مناسب است. با استفاده از راهنمای خرید مکعب روبیک، می‌توانید انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

advanced divider

مکعب روبیک مدل Qiyi Cube

مشخصات کلی

 

  • ابعاد: 60x60x60 میلی‌متر
  • وزن: 100 گرم
  • سبک بازی: تست هوش, بازی فکری, بازی آموزشی
  • رده سنی: کودک, نوجوان, بزرگسال
  • خطر بلعیدن: ندارد
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • محتویات بسته: 1 عدد روبیک

نقاط قوت محصول

خود رنگ

روان

جنس با کیفیت

قیمت مناسب

خوش دست

حوش رنگ

نقاط ضعف محصول

برای کودکان بزرک است

برای کودکان سنگین است

مکعب روبیک مدل qiyi cube  با قیمت مناسب و کیفیت بسیار خوب توسط پیشنهادکالا توصیه شده است. این روبیک بسیار روان و حرفه ایست و مناسب حل سرعتی می‌باشد.

advanced divider

مکعب روبیک کای وای کد 302041

مشخصات کلی

  • ابعاد:  56*56*56 میلی‌متر
  • وزن:  81.7 گرم
  • سبک بازی:  بازی فکری
  • رده سنی:  کودک, نوجوان, بزرگسال
  • خطر بلعیدن:  ندارد
  • تعداد بازیکن:  1 نفر
  • مدت زمان بازی:  کمتر از یک ساعت
  • محتویات بسته:  یک عدد پایه نگهدارنده روبیک

نقاط قوت محصول

جنس خوب

قیمت  مناسب

مناسب برای نوجوانان

مناسب برای کودکان

نقاط ضعف محصول

برای بزرگسالان کوچک است

مکعب وریور از برند کای وای یکی از ارزان قیمت ترین روبیک های 3×3 قابل استفاده برای حل سرعتی است. برخلاف قیمت، کیفیت و روانی قابل قبول آن در همان ابتدای استفاده بسیار جالب است. این مکعب بدون برچسب یکی از پیشنهادات اصلی برای افراد مبتدی در زمینه حل سرعتی روبیک می باشد.

 

advanced divider

مکعب روبیک مدل QIYI CUUB

مشخصات کلی

  • ابعاد:  60 × 60 × 60 میلی‌متر
  • سبک بازی:  بازی معمایی , تست هوش , بازی حافظه , بازی فکری , بازی آموزشی
  • رده سنی:  کودک , نوجوان , بزرگسال
  • خطر بلعیدن:  ندارد
  • تعداد بازیکن:  1 نفر
  • محتویات بسته:  روبیک 3 × 3 QIYI
  • روبیک آغشته به روغن روان کننده

نقاط قوت محصول

نرم

حرکات روان

مورد چهارم

نقاط ضعف محصول

مکعب روبیک مدل QIYI CUUB، در دو رنگ پس‌زمینه سفید و یا مشکی عرضه می‌شود.

advanced divider

مکعب روبیک مدل Magi Cube

مشخصات کلی

  • ابعاد:  80*80*80 میلی‌متر
  • وزن:  130 گرم
  • سبک بازی:  بازی معمایی, تست هوش, بازی فکری, بازی حافظه, بازی آموزشی
  • رده سنی:  کودک, نوجوان, بزرگسال
  • خطر بلعیدن:  ندارد
  • تعداد بازیکن:  1 نفر
  • مدت زمان بازی:  کمتر از یک ساعت
  • سایر توضیحات:  روبیک 3 در 3
  • جنس اصیل و مرغوب
  • دارای جعبه زیبا
  • دارای ظاهری حرفه ای و زیبا
  • کاملا فکری و آموزشی
  • قابلیت کادویی دارد
  • محتویات بسته: دارای دفترچه به همراه روبیک

نقاط قوت محصول

کیفیت خوب

قیمت مناسب

سایز مناسب

نقاط ضعف محصول

روان بودن متناسب

مکعب روبیک مدل magi cube دارای جعبه زیبا همراه با توضیحات می‌باشد که قابلیت کادویی دارد.

advanced divider

مکعب روبیک مدل YJ8512

مشخصات کلی

  • ابعاد: 50*50*50 میلی‌متر
  • وزن: 200 گرم
  • سبک بازی: بازی معمایی, بازی فکری
  • رده سنی: کودک, نوجوان
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت

نقاط قوت محصول

روان

خوش دست

کیفیت بالا

نقاط ضعف محصول

مکعب روبیک مدل YJ8512 ، روبیک 2 در 2 است که برای مبتدی‌ها و کودکان بسیار مناسب است.

advanced divider

مکعب روبیک فکرانه مدل Magic Cube

مشخصات کلی

  • ابعاد: 60x60x60 میلی‌متر
  • وزن: 110 گرم
  • سبک بازی: بازی فکری
  • رده سنی: کودک, نوجوان, بزرگسال
  • خطر بلعیدن: ندارد
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت
  • محتویات بسته: یک عدد روبیک 3x3x3

نقاط قوت محصول

ساخت ایران

روان

خود رنگ

نقاط ضعف محصول

کیفیت متوسط به بالا

روبیک فکرانه تولید شرکت معتبر فکرانه و ساخت ایران است. سرعت حرکت مهره ها در این روبیک بسیار مناسب بوده و برای افراد آماتور و نیمه حرفه ای مناسب است.

advanced divider

مکعب روبیک مدل MAGNET

مشخصات کلی

  • ابعاد: 55x55x55 میلی‌متر
  • وزن: 180 گرم
  • سبک بازی: بازی فکری , بازی حافظه
  • رده سنی: کودک , نوجوان , بزرگسال
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • محتویات بسته: 1 عدد روبیک مغناطیسی حرفه ای مسابقه ای

نقاط قوت محصول

سرعت بالا

کرنر کات مناسب

حرفه‌ای

نقاط ضعف محصول

قیمت بالا

مکعب روبیک مدل MAGNET، روان و خوب هست و اصلا نیازی نیست که تو چرخاندن دقت خاصی داشته باشید چون یکی دو میلی متر آخر رو خودش تنظیم میکنه و میره سرجاش. قیمتش بالا هست ولی خوب جنسش هم درجه یک بازار هست و حرفه ای است. برای مسابقات بسیار مناسب است.

مکعب روبیک مدل MQ33

مشخصات کلی

  • ابعاد: 56x56x56 میلی‌متر
  • وزن: 70 گرم
  • سبک بازی: تست هوش , بازی فکری , بازی حافظه , بازی آموزشی
  • رده سنی: کودک, نوجوان, بزرگسال
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • محتویات بسته: یک عدد مکعب 3 در 3

نقاط قوت محصول

نرم

خود رنگ

کیفیت خوب

ابعاد استاندارد

وزن سبک

نقاط ضعف محصول

این مکعب که در سری “کلاس روبیک” تولید شده یکی از ارزان قیمت‌ترین روبیک‌های 3×3 قابل استفاده برای حل سرعتی است. این روبیک با وجود اینکه از قیمت پایینی برخوردار است کیفیت و روانی قابل قبول آن در همان ابتدای استفاده بسیار جالب است و به این دلیل یکی از پیشنهادات اصلی برای افراد مبتدی در زمینه حل سرعتی روبیک می‌باشد. روبیک کد 33 موجود یک روبیک خودرنگ بدون برچسب بوده، از جنس پلاستیک فشرده با درجه کیفی بالا ساخته شده است و دارای ابعاد استاندارد و وزنی سبک می‌باشد که این امر برای راحتی استفاده شما خیلی موثر است.

مکعب روبیک مویو طرح میلانگ کد 2194

مشخصات کلی

  • ابعاد: 56x56x56 میلی‌متر
  • وزن: 65 گرم
  • سبک بازی: بازی فکری
  • رده سنی: نوجوان, بزرگسال
  • خطر بلعیدن: ندارد
  • تعداد بازیکن: 1 نفر
  • مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت
  • محتویات بسته: یک عدد روبیک مویو

نقاط قوت محصول

کیفیت بالا

برچسب فیبر کربنی

سرعتی

کرنرکات

نقاط ضعف محصول

مکعب روبیک مویو طرح میلانگ کد 2194، یک مکعب با کیفیت با بدنه رنگی که با استیکرهای مشکی از جنس فیبر کربن مقاوم مجهز شده است. این استیکرها جلوه ی بسیار زیبا و منحصر بفردی به روبیک داده است. مکعب کربنی ساخته شرکت مویو با وجود اینکه تزیینی است از کرنرکات و سرعت فوق العاده ای برخوردار است و می‌توان با آن حل سرعتی انجام داد.

راهنمای خرید مکعب روبیک

راهنمای خرید مکعب روبیک در انتخاب گزینه مناسب آن بسیار موثر است. با تحقیقاتی که صورت گرفته، مکعب روبیک جزو یکی از سالم‌ترین و هوشمندانه ترین بازی‌هایی است که در سال های اخیر به بازار ارائه شده و هیچ محدوده سنی هم ندارد. با بررسی‌هایی که از سوی روانشناسان  در مورد این اسباب بازی به عمل آمده خرید مکعب روبیک را برای کودکان و نوجوانان و یا حتی برای هر رده سنی توصیه شده است. با استفاده از این راهنمایی‌ها می‌توان مناسب‌ترین و بهترین‌ مدل را انتخاب کرد.

رعایت نکاتی هنگام خرید مکعب روبیک

به هنگام خرید مکعب روبیک بهتر است به نکاتی توجه کرد تا از بازی با آن نهایت استفاده و لذت را برد:

1- اندازه مکعب

از آنجایی که اندازه‌های مختلف مکعب روبیک متناسب با رده های سنی مختلف تولید می‌شود، بهتر است هنگام خرید به اندازه آن دقت شود. در صورت نیاز برای اینکه کل اعضا خانواده بتوانند از بازی با آن لذت ببرند، توصیه می‌شود در اندازه‌های مختلف تهیه شود تا برای همه اعضای خانواده در دست گرفتن آن راحت باشد و به راحتی بتوانند با آن سرگرم شوند.

2- وزن مکعب

وزن مکعب روبیک هم از جمله موارد مهم در انتخاب مورد مناسب برای بازیکن است. به دلیل اینکه بازی با این اسباب بازی ممکن است برای مبتدیان ساعت‌ها طول بکشد، و انگشتان دست و مچ دائما در حال پس و پیش کردن اجزای مکعب حین بازی باشند، قاعدتا وزن آن هم باید قابل تحمل باشد.  در نتیجه باید توجه داشت که از مواد اولیه مرغوب و سبک ساخته شده باشد. برای کودکان هم اندازه‌های کوچکتر خریداری شود.

3- مدل مکعب

در حال حاضر مکعب روبیک در مدل‌های مختلف تولید شده و در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. بنابراین بسته به علاقه شخصی باید افدام به خرید کرد. هر مدل، بسته به شکل ظاهری، نام متفاوت دارد. مدل مکعب اصلی، به کلاسیک 3x3x3مشهور است و بقیه مدل‌هایی که بر مبنای کلاسیک هستند براساس تعداد ستون‌ها و ردیف‌ها به این ترتیب نامگذاری می‌شوند:

 • روبیک جیبی ۲×۲×۲، (مینی مکعب یا مکعب یخی)
 • مکعب روبیک ۳×۳×۳، (مکعب استاندارد)
 • روبیک انتقام ۴×۴×۴، (مکعب استاد)
 • روبیک پروفسورها ۵×۵×۵،
 • روبیک ۶در۶ روبیک ۶×۶×۶،
 • روبیک ۷در۷ روبیک ۷×۷×،۷،
 • روبیک حجمی آینه‌ای،

بزرگترین مدلی که بر مبنای کلاسیک ساخته شده مکعبی33x33x33 است که در گینس ثبت شده است.

مدل‌های دیگری از روبیک ساخته شده مانند:

 • روبیک هرمی (پیرامینکس)،
 • روبیک توپی،
 • روبیک شش ضلعی،
 • روبیک ماری،
 • روبیک مغناطیسی،
 • روبیک وخصوص نابینایان،
مکعب روبیک ماری
مکعب روبیک ماری
مکعب-روبیک-مخصوص نابینایان
مکعب-روبیک-مخصوص نابینایان

4- جنس مکعب

به طور کلی کلی چون این اسباب بازی دایم در تماس با دست است، پس باید جنس مکعب از مواد بی ضرر و با کیفیت تهیه شده باشد و جنس آن مرغوب باشد. با بازی کردن متمادی و با شستشو تغییر حالت ندهد. مکعب روبیک در دو مدل به بازار عرضه می‌شود:

 • برچسب‌دار
 • خود رنگ: خودرنگ مات و خود رنگ ژلاتینی

نوع برچسب دار آن نباید برچسب‌‌های بی‌کیفیت داشته باشد و حین بازی یا بر اثر شستشو کنده شوند و یا به مرور زمان رنگ پریده و پاک شوند. نوع خودرنگ آن هم باید چرک را به خود جذب نکند.

رویهم رفته باید از دوام و استحکام خوبی برخوردار باشد. به طوری که قطعات حین بازی نشکنند. به لبه ها هم باید دقت کرد که تیز و برنده نباشند که به دست آسیب وارد کنند. روان بودن قطعات هم خیلی مهم است. حین بازی قطعات باید به راحتی جابجا شوند، گیر نکنند، به هنگام چرخاندن لایه‌ها سفت و سخت نباشند. به طور روان و به سرعت چرخانده شوند.

5- قیمت مکعب

قیمت مکعب روبیک نیز از موارد مهم است. از آنجایی که بازیکنان آن از مبتدی تا حرفه‌ای هستند، برای هر کدام از از این موارد هم متناسب با سن، مکعب‌های متفاوت در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود. با‌لطبع برای مبتدی‌ها با قیمت ارزان و برای حرفه‌ای‌ها و بازیکنان سرعتی به نسبت کیفیت، با قیمت بالاتر عرضه می‌شوند، حتی گاهی قیمت میلیونی دارند.

قیمت‌ها بسته به مارک و برند شرکت تولید کننده هم متفاوت خواهد بود. برخی شرکت‌ها لوازم جانبی هم در بسته‌بندی ارائه می‌کنند

6- لوازم جانبی اضافی

برخی از شرکت‌ها یک کیف و یا محافظ مخصوص، استند، تایمر برای اندازه‌گیری زمان حل کردن مکعب روبیک، روغن مخصوص برای روغن‌کاری و پد مخصوص در بسته‌بندی آن قرار می‌دهند. تا به این ترتیب بازی هوش جورچین برای همه لذت‌بخش‌تر شود. برای مثال با تایمر بازیکنان سرعت عمل خود را محک بزنند و مسابقه ترتیب دهند و از بازی لذت ببرند.

با رعایت نکات فوق به طور حتم می‌توان بازی انفرادی و حتی گروهی با شور و شوقی را ترتیب داد و لحظات خوشی را تجربه کرد.

توصیه روانشناسان

روانشناسان به این باور دست یافته‌اند که بازی با مکعب روبیک باعث تقویت هوش، بهبود حافظه، حواس جمعی و تمرکز می‌شود و به  هماهنگی دست و انگشتان با چشم، کمک می‌کند و فرد به ذهنی پویا و توانمند می‌رسد. به همین علت خرید مکعب روبیک و بازی با آن را برای هر رده سنی از کودکان گرفته تا بزرگسالان توصیه می‌کنند.

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *