راهمای خرید لنز دوربین نیکون

آنچه که خواهید خواند
advanced divider
اول از همه، چیزی به عنوان بهترین لنزهای نیکون برای افراد مبتدی وجود ندارد. هر لنز وقتی در محدودیت‌های خود استفاده شود خوب است.

در واقع بدون وجود لنز، دوربین عکاسی هیچ ارزشی ندارد و نمی‌تواند هیچ عکسی را ثبت کند. این لنز است که بازتاب نور را دریافت کرده و به سنسور می‌رساند تا عکسی ثبت شود.

گاهی اوقات پیدا کردن بهترین لنز دوربین نیکون در دنیایی از انواع لنزهای موجود در بازار کار مشکلی به نظر می‌رسد، بنابراین ما با تهیه فهرستی از بهترین لنزهای مناسب دوربین نیکون موجود در بازار، این کار را برای شما آسان تر کرده‌ایم.

پوشش در انواع لنز دوربین نیکون

FC مخفف پوشش فلورین است. این پوشش از ورود گرد و خاک، قطرات آب و روغن جلوگیری می‌کند و به راحتی نیز از سطح لنز برداشته می‌شود. یکی دیگر از این پوشش‌ها N است. این حرف مخفف پوشش نانو کریستال است. این پوشش در طیف گسترده‌ای از طول موج، رفلکس‌های عدسی داخلی لنز را از بین می‌برد و به خصوص در کاهش پرتوهای نور غیرضروری و زائد در لنزهای فوق گسترده موثر است.

همچنین پوشش‌های کاملاً یکپارچه نیکون یا به اختصار SIC، پوشش‌های چند لایه‌ای هستند که پرتوهای نور غیرضروری را تا حد قابل توجه‌ای کاهش می‌دهند و عملکرد اجزای لنزهای اپتیکال را به شکل چشمگیری تقویت می‌کنند.

advanced divider

عدسی های به کار رفته در لنزهای نیکون

ML یک شیشه خمیده هلالی شکل است که در جلوی لنز نصب شده و پرتوهای نور غیرضروری را کاهش می‌دهد. همچنین نیکون با اختراع عدسی ED توانست لنزهایی طراحی کند که با کاهش اعوجاج رنگی، تصحیح رنگ فوق‌العاده و وضوح مثال‌زدنی را ارائه می‌کنند.

سیستم CRC یکی دیگر از ابداعات مهم نیکون در زمینه فوکوس محسوب می‌شود

این سیستم کیفیت عکس خوبی را در فواصل فوکوس نزدیک فراهم کرده و همچنین محدوده فوکوس را نیز افزایش داده است. به علاوه نیکون برای اولین بار در سال 1968 لنزهایی با عدسی‌های غیر کروی (AS) را معرفی کرد. این عدسی‌ها در لنزهای واید برای اصلاح اعوجاج به کار می‌رود. همچنین این عدسی‌ها در ساخت لنزهای سبک و کوچک نیز موثر بوده‌اند.

نیمه دوم توضیح.

advanced divider

فوکوس در لنز دوربین نیکون

در سیستم فوکوس عقب نیکون (RF)، اجزای لنز به گروه‌هایی مشخص تقسیم می‌شوند و فقط گروهی که در عقب لنز قرار دارد، در هنگام فوکوس حرکت می‌کند. این روش باعث می‌شود فوکوس سریع‌تر و راحتتر شود.

راهنما خرید لنز نیکون
بهترین لنز نیکون برای عکاسی پرتره

IF اختصار کلمات فوکوس داخلی است. در این سیستم بدون تغییر سایز لنز و تنها با حرکت اجزای داخلی، لنز بر روی یک نقطه فوکوس می‌کند. این تکنولوژی باعث شده است که لنزهایی سبک و کوچک با فاصله فوکوس کم تولید شوند. این سیستم بیشتر در لنزهای تله فوتو و زوم دیده می‌شود.

advanced divider

لنزهای نیکون چگونه دیافراگم‌ را کنترل می کنند؟

مکانیزم الکترومگنتیک دیافراگم (E) در لنز دوربین نیکون در زمان استفاده از اکسپوژر اتوماتیک و در طی عکاسی مداوم، کنترل دیافراگم دقیقی را برای ما فراهم می‌کند. در لنزهای G، حلقه دیافراگم برای کنترل دهانه دیافراگم وجود ندارد و باید توسط بدنه دوربین، دیافراگم کنترل شود. همچنین RD مخفف دیافراگم دایره‌ای شکل است. در این سیستم، از تیغه‌ها برای خلق دهانه گرد استفاده می‌شود. این راهکار برای رسیدن به افکت سافت-تاج است.

 
 
advanced divider

لرزه گیر در لنز دوربین نیکون

برای از بین بردن مشکل کدر شدن تصاویر که توسط لرزه‌ها بوجود می‌آید، نیکون سیستم VR را اختراع کرده است. همچنین این سیستم به ما سرعت شاتر هشت برابر سریع‌تر را ارائه می‌دهد.

نیمه دوم توضیح.

advanced divider

بهترین لنزهای پرتره نیکون

لنز AF Nikkor 50mm f/1.8D یکی از بهترین لنزهای پرایم دوربین‌های فول فریم نیکون محسوب می‌شود که بر روی دوربین‌های APS-C نیز عملکردی خیره‌کننده دارد. در خرید این لنز اولین فاکتوری که نیاز به توجه دارد، فقدان سیستم اتوفوکوس است. این نقیصه در دوربین‌هایی که سیستم اتوفوکوس ندارند (مثل D5600) یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید.

 

پیشنهاد دوم ما لنز AF-S 50mm f/1.8 G از نوع پرایم استاندارد است که برای دوربین‌های فول فریم نیکون (گروه FX) طراحی شده است و بر روی دوربین‌های APS-C نیکون (گروه DX) نیز قابل استفاده است. این لنز وقتی بر روی دوربین‌های DX سوار می‌شود، عملکردی مشابه لنزهای 75 میلی‌متری سوار شده بر روی دوربین‌های فول فریم را به ما ارائه می‌دهد. این لنز به سیستم اتوفوکوس نیز مجهز است و مشکل لنزهای نوع D را ندارد.

advanced divider

توضیح زیر نقد

لنز واید برای مبتدی ها

در بخش لنزهای واید، لنز دوربین نیکون Nikon AF-P DX Nikkor 10-20mm f/4.5 – 5.6G VR پیشنهاد ما به شما است. این لنز از سیستم اتوفوکوس AF-P که مشابه سیستم STM در لنزهای کانن است بهره می‌برد.

این لنز برای دوربین‌های DX طراحی شده است و عملکرد مشابه لنزهای 35-15 سوار شده بر دوربین‌های FX را ارائه می‌دهد. با وجود فاکتور کراپ شدن توسط سنسور APS-C، این لنز عکس‌های واید خوبی برای ثبت تصاویر مناظر ارائه می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های خوب این محصول، وجود لرزشگیر اپتیکال است.

advanced divider

عکاسی ماکرو با لنزهای نیکون

بهترین لنز ماکرو نیکون برای افراد مبتدی لنز استاندارد پرایم Nikon AF-S DX Micro-Nikkor 40mm f/2.8G است. این لنز برای دوربین‌های APS-C طراحی شده است و عملکرد لنزهای 60 میلی‌متری سوار شده بر دوربین‌های فول فریم را ارائه می‌دهد. نیکون در این لنز از سیستم اتوفوکوس استفاده کرده است؛ پس نگران مشکلات مربوط به لنزهای نوع D نباشید.

این محصول از نوع لنزهای ماکرو (یا به قول نیکون میکرو) است و می‌تواند از فاصله 16 سانتی‌متری بر روی سوژه فوکوس کند. توانایی بزرگنمایی این لنز برار 1:1 است که عملکردی خوب محسوب می‌شود. با گستردگی دیافراگم f/2.8، لنز ذکر شده عملکرد خوبی را در محیط‌های کم نور نشان می‌دهد. ولی باید توجه داشت که با این دهانه دیافراگم، شما نباید انتظار سرعت عکاسی بالا را داشته باشید.

بهترین لنز زوم نیکون برای آماتورها

بیشتر آماتور ها به یک لنز همه کاره نیاز دارند. لنزی که بتواند به اندازه کافی واید باشد که در مراسم‌های خانوادگی عکس‌های خوبی ثبت کند و همچنین بتواند از گنجشکی که 50 متر از آن‌ها فاصله دارد، عکس بیندازد.

برای این گروه از آماتورها پیشنهاد ما Nikon AF-S DX Nikkor 18-200mm f/3.5 – 5.6G ED VR II است. این لنز دوربین نیکون برای سنسورهای APS-C طراحی شده است و عملکرد یک لنز 27- 300 میلی‌متری را هنگام سوار شدن بر این سنسورها ارائه می‌دهد. این موضوع باعث شده است که این لنز به یک لنز تله فوتو که قادر است عکس واید نیز ثبت کند تبدیل شود. همچنین این محصول به لرزش گیر اپتیکال نیز مجهز است و خیال شما را بابت لرزش‌های وارده راحت می‌کند. البته این زوم لنز در موقعیت‌هایی با نور کم عملکرد خوبی ندارد که با در نظر گرفتن قیمت آن، این مشکل قابل چشم‌پوشی است.

لنز دوربین نیکون برای عکاسی عمومی

لطفاً قبل از خرید این لنز، در سایت نیکون بررسی کنید که دوربینتان از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا خیر. فاصله کانونی این لنز در هنگام نصب بر روی دوربین‌های DX تبدیل به 27-82.5 میلی‌متر می‌شود. سیستم لرزش گیر این لنز نیز ثبت عکس‌های بی‌نقص در موقعیت‌هایی با نور کم را تضمین می‌کند.

سازگاری لنز: دوربین‌های DX و FX نیکون

نیکون مدل‌های کوچک‌تری از APS-C (DX) DSLRs و مدل‌های بزرگ‌تری با فریم کامل (FX) ساخته است. روی هر دو مدل، از لنزهای مشابهی می‌توان استفاده کرد. تنها تفاوت آن است که در مدل DX ویژگی برش وجود دارد که برای کاهش زاویه دید لنزها بکار می‌رود. این ویژگی به اشتباه ایجاد نشده است، بلکه یکی از خواص ویژه این نوع از لنز دوربین نیکون است.

برخی از انواع لنزها به روی دو نوع دوربین DX و FX نیکون قابل استفاده هستند (تله‌فوتو، لنزهای ماکرو و چهره) ، زیرا در این نوع از لنز دوربین نیکون زاویه دید اهمیتی چندانی ندارد. اما در انواع دیگر لنز دوربین نیکون (لنزهای زاویه‌باز و انواعی که بزرگنمایی استاندارد دارند) باید از نوعی استفاده کنید دارای سنسور ویژه همان لنز باشد.

 

 

این دو قانون را از یاد نبرید:

 1. لنزهای DX قابلیت استفاده در دوربین‌های FX با فریم کامل را دارند، اما روی حالت «برش» قرار می‌گیرند. در این حالت دوربین تنها از بخش مرکزی سنسور استفاده می‌کند. در نتیجه نمی‌توان از رزولوشن کامل دوربین استفاده کرد.
 2. لنزهای FX به روی دوربین‌ها DX قابل استفاده هستند اما زاویه دید کوچک‌تر می‌شود.

چه لنزی مناسب دوربین نیکون است؟

دوربین‌های DSLR نیکون خود را با این لنزها پیشرفته‌تر کنید و همانند یک عکاس حرفه‌ایی عکس بگیرید. لنزهای موجود در این فهرست در حال حاضر بهترین لنزهایی هستند که شما می‌توانید به راحتی اقدام به خرید آنها کنید.

اما باید یادآوری کرد که همه آنها توسط شرکت نیکون ساخته و طراحی نشده است، بلکه سازندگان ثالث دیگری در تولید و ساخت لنز مانند سیگما و تامرون، دخیل بوده‌اند و  توانستند برخی از لنزهای خود را برای قرار دادن در دوربین DSLR نیکون طراحی کنند.

لنزهای جدید نیکون برای عکاسان آماتور بسیار گران قیمت است اما اگر شما نیز صاحب یک DSLR نیکون هستید، در واقع لنزی با وسیع‌ترین محدوده در بازار را در اختیار دارید. اما انتخاب یک لنز مناسب، باید با توجه به ویژگی‌های کاربردی آن نیز صورت گیرد.

۱- لنز تله فوتو زوم

اغلب افراد برای شروع کار خود از این نوع لنزها استفاده می‌کنند. این نوع از لنز دوربین نیکون مناسب افرادی است که به عکاسی از صحنه‌های ورزشی، حیات وحش و سایر سوژه‌هایی که امکان نزدیک‌شدن به آنها وجود ندارد، علاقه دارند. همچنین شاید بتوان، به‌کمک انتخاب جزئیات و پرسپکتیو، از این لنز دوربین نیکون برای عکاسی از منظره‌ها نیز استفاده کرد.

۲- لنز واید زوم

وقتی لازم است بیشتر وارد چارچوب عکس شوید، این نوع از لنز دوربین نیکون مفید خواهد بود. اگر شما به عکاسی در سفر علاقه‌مند هستید، کاربرد لنزهایی که مخصوص بزرگنمایی زاویه‌‌های باز هستند، مشخص می‌شود.

در این لنزها، باید از بزرگنمایی مناسبی که هماهنگ با اندازه سنسور دوربین شماست استفاده کنید. به ‌کمک این نوع از لنز دوربین نیکون به تصویربرداری از فضاهای داخلی شلوغ، جانمایی‌های وسیع یا خیابان‌های باریک در شهرها می‌توان پرداخت.

۳- لنز کیت

در این نوع، کیفیت بالاتر و محدوده بزرگنمایی وسیع‌تر است. این لنز دارای دیافراگم ثابت بزرگ‌تری است. لنز دوربین نیکون که دارای کیت هستند برای عکاسان حرفه‌ای طراحی شده است، اما ساخت این نوع لنز دوربین نیکون به ‌گونه‌ای صورت گرفته است که جمع می‌شود و قیمت مناسبی دارد.

زمانی که قصد داشته باشید از بین انواع لنز دوربین نیکون مدلی را انتخاب کنید که محدوده کانونی بزرگتر، حداکثر دیافراگم ثابت و کیفیت حرفه‌ای در هنگام عکاسی، داشته باشد، این لنز دوربین نیکون برایتان ایده‌آل است.

۴- لنز ماکرو

برای عکس‌برداری از سوژه‌های بسیار نزدیک این لنز دوربین نیکون عالی است. لنزهای معمولی، قابلیت فوکوس از نزدیک را دارند، اما این لنزها به‌ اندازه‌ای فوکوس نمی‌کنند که در قاب تصویر حشرات ریز به‌ عنوان سوژه‌های تصویر، نمایان شوند. لنز دوربین نیکون از نوع ماکرو با هدف عکاسی از این سوژه‌های کوچک ساخته شده ‌است.

این نوع لنزها از لحاظ نوری به ‌نحوی بهینه شده‌اند که قادرند وضوح کریستالی بالایی در حین فوکوس داشته باشند. اگر جزئیات ریز برایتان اهمیت دارد، این نوع از لنز دوربین نیکون را تهیه کنید.

۵- لنز پرتره

برای نمایش بهتر ویژگی‌های چهره و مات‌کردن پس‌زمینه، این نوع از لنز دوربین نیکون مناسب کار شماست. این لنز قادر است عکس‌هایی از چهره را با پرسپکتیوهای دست‌نخورده و پس‌زمینه‌های ملایم ایجاد کند.

بزرگنمایی در لنزهای معمولی نیز قادر است به ‌خوبی از چهره عکس‌برداری کند، اما تنها لنز دوربین نیکون که مخصوص چهره است می‌تواند با داشتن حداکثر عرض دیافراگم، پس‌زمینه‌های مات ایجاد کند و به فضای عکس بیفزاید.

هنگام عکس‌برداری از چهره، عکاس غالباً می‌خواهد که فرد متمایز با محیط اطرافش باشد، بنابراین مرکز توجه در عکس، چهره سوژه خواهد بود. پس‌زمینه‌ای درهم‌ ریخته و پر از جزئیات، مناسب این گونه عکاسی نیست.

بهترین لنزهای نیکون برای افراد مبتدی در عکاسی از خیابان

 • AF-S 50mm f / 1.8 G
 • AF-S DX Nikkor 35mm f / 1.8G
 • AF Nikkor 50mm f / 1.8D
 • Nikon AF-S DX Nikkor 18-55mm f / 3.5 – 5.6G VR II
 • AF-S DX Zoom-Nikkor 12-24mm f / 4G IF-ED
 • Nikon AF-S DX Nikkor 16-85mm f / 3.5 – 5.6 G ED VR

 

بهترین لنزهای نیکون برای افراد مبتدی که به صورت پرتره عکاسی می‌کنند

 • AF-S 50 mm f / 1.8 G (با دوربین APS-C)
 • AF Nikkor 50mm f / 1.8D با دوربین APS-C)
 • Nikon AF-S DX Nikkor 18-200mm f / 3.5 – 5.6G ED VR II
 • AF-S DX Nikkor 18-140mm f / 3.5 – 5.6G ED VR
 • AF-P DX Nikkor 70-300mm f / 4.5 – 6.3G ED
 • AF-S DX Nikkor 16-85mm f / 3.5 – 5.6 G ED VR
 • Nikon AF-S DX Nikkor 55-200mm f / 4 – 5.6G ED VR II
 • AF-S DX Nikkor 55-300mm f / 4.5 – 5.6G ED VR
 •  
advanced divider

لنز نیکون 50mm f/1.8G AF-S

ویژگی های کالا

 • کمینه فاصله کانونی:24 تا 50 میلی متر
 • ماونت لنز:FX
 • کمینه نسبت کانونی:f/1.2 تا f/2.0
 • لرزش گیر تصویر:خیر
 • مخصوص دوربین شرکت:نیکون

نقاط قوت محصول

 • فوکوس خودکار

گزینه‌ای عالی برای عکاسی پرتره، و عکاسی در نور کم

کیفیت بالا در بدنه‌ای کوچک

نقاط ضعف محصول

قیمت بالا

لنز دوربین Nikon 50mm f/1.8G AF-S با فاصله کانونی f/1.8G با دهانه FX مناسب برای دوربین‌های نیکون با سنسور APS-C است.این لنز 230 گرم وزن دارد و با ابعاد 53×71 میلی متر یک لنز کوچک محسوب می شود. این لنز دارای کیفیت بالا در بدنه‌ای کوچک است. این لنز دارای موتور فوکوس خودکار فراصوتی (SWM) است تا سرعت فوکوس خودکار سریع‌تر شود. در ساختار این لنز یک عدسی غیرکروی (Aspherical) به‌کار رفته تا دقت خطوط بالا رود و پدیده‌های ناخواسته کاهش یابند. این لنز گزینه‌ای عالی برای عکاسی پرتره، و عکاسی در نور کم است. استفاده از لنزهای مختلف در دوربین‌های عکاسی امکان تمرکز بیشتر را برای سازندگان برای یک یا چند نوع خاص از کاربری فراهم می‌کند.

اما باید یادآوری کرد که همه آنها توسط شرکت نیکون ساخته و طراحی نشده است، بلکه سازندگان ثالث دیگری در تولید و ساخت لنز مانند سیگما و تامرون، دخیل بوده‌اند و  توانستند برخی از لنزهای خود را برای قرار دادن در دوربین DSLR نیکون طراحی کنند.

لنزهای جدید نیکون برای عکاسان آماتور بسیار گران قیمت است اما اگر شما نیز صاحب یک DSLR نیکون هستید، در واقع لنزی با وسیع‌ترین محدوده در بازار را در اختیار دارید. اما انتخاب یک لنز مناسب، باید با توجه به ویژگی‌های کاربردی آن نیز صورت گیرد.

توضیح زیر نقد

لنز نیکون مدل AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

ویژگی های کالا

 • کمینه فاصله کانونی:8 تا 24 میلی متر
 • ماونت لنز:DX – FX
 • لرزش گیر تصویر:خیر
 • مخصوص دوربین شرکت:نیکون

نقاط قوت محصول

کیفیت عالی برای عکاسی منظره و عکاسی در‌شب

استفاده از تکنولوژی نانو بر روی عدسی ها

کیفیت بالا در بدنه‌ای کوچک 

فوکوس خودکار
دارد
کیفیت بدنه عالی 

نقاط ضعف محصول

وزن بالا

نداشتن لرزش گیر تصویر

لنز دوربین «نیکون» (Nikon) با فاصله کانونی 24-14 میلی‌متری، لنزی واید زوم محسوب می‌شود. این مدل یکی از محصولات پیشرفته‌ و برتر در رده‌ی خود است که می‌تواند نیاز کاربران حرفه‌ای با سطح توقع زیاد را برطرف کند. این لنز با دوربین‌های فول‌فریم و غیرفول‌فریم هماهنگی دارد و عملکرد مناسبی را برای هر دو مدل دوربین ارائه می‌کند. زوم این لنز به صورت چرخشی انجام می‌شود که حالتی آشنا برای تمامی عکاسان است. برای فوکوس‌کردن روی سوژه، این لنز باید حداقل 28 سانتی‌متر با آن فاصله داشته باشد. فوکوس آن نیز به دو صورت دستی و خودکار انجام می‌شود. کمترین نسبت کانونی این دوربین 2.8 و بیشترین آن 22 F است که فاصله‌ی مناسبی را پوشش می‌دهد. درمجموع این لنز یک محصول فوق‌حرفه‌ای محسوب می‌شود که می‌تواند عملکرد بسیار مناسبی را برای کاربران ارائه کند. تجهیزات عکاسی نیکون، همانند دوربین‌هایی که تولید می‌کند از کیفیت و دوام بسیار زیادی برخوردار است و با استفاده‌ی طولانی‌مدت آسیبی نمی‌بیند. این لنز با طیف وسیعی از دوربین‌های نیکون سازگاری دارد. طول این لنز 13 سانتی‌متر است و وزن نسبتا سنگینی دارد.

اما باید یادآوری کرد که همه آنها توسط شرکت نیکون ساخته و طراحی نشده است، بلکه سازندگان ثالث دیگری در تولید و ساخت لنز مانند سیگما و تامرون، دخیل بوده‌اند و  توانستند برخی از لنزهای خود را برای قرار دادن در دوربین DSLR نیکون طراحی کنند.

لنزهای جدید نیکون برای عکاسان آماتور بسیار گران قیمت است اما اگر شما نیز صاحب یک DSLR نیکون هستید، در واقع لنزی با وسیع‌ترین محدوده در بازار را در اختیار دارید. اما انتخاب یک لنز مناسب، باید با توجه به ویژگی‌های کاربردی آن نیز صورت گیرد.

لنز نیکون مدل 50mm f/1.4G AF-S

ویژگی های کالا

 • کمینه فاصله کانونی:50 تا 100 میلی متر
 • ماونت لنز:FX
 • لرزش گیر تصویر:خیر
 • مخصوص دوربین شرکت:نیکون
 •  

نقاط قوت محصول

فوکوس خوب

دیافراگم 1.4

کیفیت اپتیکی بالا

نقاط ضعف محصول

قیمیت بالا

نبود مقاومت در برابر آب و گرد و غبار

نداشتن لرزشگیر

لنز دوربین «Nikon 50mm f/1.4G AF-S» با فاصله کانونی 50 میلی متر و کمینه نسبت کانونی f/1.4 با دهانه FX مناسب برای دوربین‌های نیکون با سنسور فول فریم است. این لنز 280 گرم وزن دارد و از فیلترهای 58 میلیمتری بر روی دهانه خود استفاده می کند. استفاده از لنزهای مختلف در دوربین‌های عکاسی امکان تمرکز بیشتر را برای سازندگان برای یک یا چند نوع خاص از کاربری فراهم می‌کند. ساخت لنزها با مصارف خاص باعث تولید لنزهایی با کیفیت بهتر همچنین قیمت پایین‌تر در مقایسه با لنزهای مشابهی که کاربری گسترده‌تری دارند می‌شود. از این رو برای دسترسی به کیفیت بالاتر در عکاسی و فیلمبرداری از دوربین‌هایی که قابلیت تعویض لنز دارند استفاده می‌شود؛ برخلاف دوربین‌های معمولی که قابلیت تعویض لنز ندارند. زیرا که هدف ساخت چنین دوربین‌هایی نهایت کیفیت عکاسی نبوده و صرفا هدف ساخت وسیله‌ای ارزان با قابلیت هر نوع عکاسی بوده است. 

اما باید یادآوری کرد که همه آنها توسط شرکت نیکون ساخته و طراحی نشده است، بلکه سازندگان ثالث دیگری در تولید و ساخت لنز مانند سیگما و تامرون، دخیل بوده‌اند و  توانستند برخی از لنزهای خود را برای قرار دادن در دوربین DSLR نیکون طراحی کنند.

لنزهای جدید نیکون برای عکاسان آماتور بسیار گران قیمت است اما اگر شما نیز صاحب یک DSLR نیکون هستید، در واقع لنزی با وسیع‌ترین محدوده در بازار را در اختیار دارید. اما انتخاب یک لنز مناسب، باید با توجه به ویژگی‌های کاربردی آن نیز صورت گیرد.

لنز دوربین نیکون AF-S 24-120mm F/4G ED VR

ویژگی های کالا

 • کمینه فاصله کانونی:24 تا 50 میلی متر
 • ماونت لنز:FX
 • کمینه نسبت کانونی:f/3.5-4.5
 • لرزش گیر تصویر:بله
 • مخصوص دوربین شرکت:نیکون

نقاط قوت محصول

کیفیت اپتیکی بسیار بالا

بازه زوم کاربردی

لرزشگیر بی نظیر

نقاط ضعف محصول

فوکال محدود شارپنس معمولی

پمپ کردن هوا به داخل لنز و دوربین

مشکل استفاده از هود برعکس موقع نیاز به فلاش

لنز دوربین Nikon 24-120mm F/4G ED VR AF-S Camera Lens با فاصله کانونی 120-24 میلی‌متر و کمینه نسبت کانونی f/4 با دهانه FX مناسب برای دوربین‌های نیکون با سنسور فول فریم است. این لنز 670 گرم وزن دارد و از فیلترهای 77 میلیمتری بر روی دهانه خود استفاده می‌کند. استفاده از لنزهای مختلف در دوربین‌های عکاسی امکان تمرکز بیشتر را برای سازندگان برای یک یا چند نوع خاص از کاربری فراهم می‌کند. ساخت لنزها با مصارف خاص باعث تولید لنزهایی با کیفیت بهتر همچنین قیمت پایین‌تر در مقایسه با لنزهای مشابهی که کاربری گسترده‌تری دارند می‌شود. از این رو برای دسترسی به کیفیت بالاتر در عکاسی و فیلمبرداری از دوربین‌هایی که قابلیت تعویض لنز دارند استفاده می‌شود؛ برخلاف دوربین‌های معمولی که قابلیت تعویض لنز ندارند. زیرا که هدف ساخت چنین دوربین‌هایی نهایت کیفیت عکاسی نبوده و صرفا هدف ساخت وسیله‌ای ارزان با قابلیت هر نوع عکاسی بوده است. اما در دوربین هایی که قابلیت تعویض لنز وجود دارد برای هر نوع خاص از عکاسی لنز خاصی وجود دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

اما باید یادآوری کرد که همه آنها توسط شرکت نیکون ساخته و طراحی نشده است، بلکه سازندگان ثالث دیگری در تولید و ساخت لنز مانند سیگما و تامرون، دخیل بوده‌اند و  توانستند برخی از لنزهای خود را برای قرار دادن در دوربین DSLR نیکون طراحی کنند.

لنزهای جدید نیکون برای عکاسان آماتور بسیار گران قیمت است اما اگر شما نیز صاحب یک DSLR نیکون هستید، در واقع لنزی با وسیع‌ترین محدوده در بازار را در اختیار دارید. اما انتخاب یک لنز مناسب، باید با توجه به ویژگی‌های کاربردی آن نیز صورت گیرد.

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *