راهنمایی خرید گیتار کلاسیک

آنچه که خواهید خواند
advanced divider

نگاهی مختصر به تاریخ گیتار کلاسیک

 

در قرن نوزدهم بود که فردی به نام آنتونیو دتورس گیتار کلاسیک مدرن را طراحی و شروع به ساخت کرد . این گیتار مخصوص نواختن موسیقی محلی و سنتی اسپانیا بود ، فقط در این کشور تولید می شد و به آن گیتار اسپانیایی نیز می گفتند .

در اوایل قرن بیستم بود که اسپانیایی ها شروع به نواختن قطعات (رنساس و باروک) با گیتار معروف خود کردند که بعد از این اتفاق ها دیگر نام این گیتار ها به گیتار کلاسیک تبدیل شد . بعد ها کسانی که کارشان ساخت گیتار بود با انواع مختلف چوب شروع به تولید گیتار کردند تا گیتار ، تا بتواند آهنگ ملودیک بیشتری را نواخته و طرح جذابی داشته باشد .

 

در دوران قدیم برای ساخت گیتار ها از روده های بز و گوسفند استفاده می شد . اما امروزه رشته های نایلونی جای این دو را گرفته است و سازندگان گیتار از این رشته ها برای ساخت گیتار استفاده می کنند و با سه رشته باس و به کمک فلز پیچیده می شد تا تنظیم آنها راحت تر شود .

 

اگر سیم پیچی فلزی نباشد ، نایلون باید به قدری ضخیم باشد که گیتار را غیرقابل انعطاف کند . امروزه در ساخت هسته رشته ها هنوز از نایلون استفاده می شود ، به گیتار های کلاسیک اسپانیای ، گیتار های نایلونی هم گفته می شود. دلیل استفاده از رشته های نایلونی این است که رشته های فلزی نمی توانند به این اندازه صدای نرم و بهتر از رشته های نایلونی تولید کنند و یکی از اصلی ترین علت استفاده از رشته های نایلونی این است .

گیتار کلاسیک

تولید صدای خوب

نحوه طرای بدنه گیتار و استفاده از چوب باکیفیت از مهم ترین عوامل تولید صدای با کیفیت در گیتار هستند .

بدنه گیتار کلاسیک از 3 قسمت (بالایی ، کناری و پشتی) ساخته شده ، وظیفه این قسمت های مختلف گیتار تقویت رشته های طنین انداز گیتار بوده است و البته باید بتواند از طریق سوراخ صدای آن را پیش بینی کند .

هرچه رزونانس در سطح بالایی قرار داشته باشد ، گیتار صدای آکوستیک تری تولید کرده و باعث لذت بردن افراد می شود . لحن گیتار کلاسیک کاملا به چوب هایی که در ساخت خود گیتار از آن ها استفاده شده ربط دارد. گیتاری که از چوبِ صنوبر ساخته و تولید شده است همیشه صدای روشن تر و واضح تری نسبت به گیتار ساخته شده با چوب سرو دارد .

البته باید این را هم بگوییم که گیتار ساخته شده از چوب سرو هم توانایی های خاص خود را دارد و می توان به باس کامل تر و صدای گرم تر نسب به گیتار(صنوبر) اشاره کرد .

 

همانطور که در بالا اشاره کردیم این عامل مهم است که شما می خواهید چه نوع موسیقی و در چه مکانی بنوازید؟ حال می خواهیم انوع چوب هایی که در ساخته گیتار استفاده می شود را برای شما بازگو کنیم که هر نوع چوب ویژگی خاص تولید صدای خود را داراست .

 

جنس چوب های مورد استفاده در تولید گیتار

در بالا اشاره کردیم که ، گیتار از سه قسمت بالایی، کناری و پشتی تشکیل شده است .

جنس چوب صفحه بالایی

 • صنوبر
 • کاج
 • سرو

 

 1. صنوبر : یکی از رایج ترین چوب ساخت قسمت بالایی گیتار ها صنوبر است ، علاوه بر اینکه ظاهر براق و جذابی دارند ، جنس سختی داشته و در برابر ضربات ، خود را مقاوم نشان می دهند . این نوع چوب صدای روشن تری تولید می کند و طرفداران زیادی هم دارد .

 

 1. کاج : امروزه بیشتر برای ساخت قسمت بالایی گیتار از این چوب استفاده می شود زیرا صدای واضح تر و بهتری تولید می کند اما باید به این نکته هم توجه کرد که این نوع چوب اگر چه خیلی سبک هستند اما در برار ضربات مقاوم نیستند و با برخورد های جزئی میتوانند آسیب ببینند .

 

 1. سرو : این چوب رنگی تیره و تراکم کمتری نسبت به دیگر چوب ها دارد . این نوع از چوب ، توانایی تفکیک صدا را ندارد و مناسب نوازندگانی است که خیلی نرم گیتار را لمس می کنند . که در این مورد کاج بهتر از این نوع است اما صنوبر می تواند صدای گرم تری از خود تولید کند .

گیتار کلاسیک

 

جنس چوب(کناره ها و پشتی ها)

در ساخت این دو از جنس یکسانی استفاده می شود که جنس این قسمت ها هم مقاوم تر نسبت به صفحه بالایی ساخته می شود زیرا بیشتر در معرض آسیب دیدگی هستند .

 • رز : این نوع چوب از معروف ترین و پرطرفدار ترین جنس ساخت گیتار است . این چوب را می توانید به 3 نوع برزیلی ، هندی و ماداگاسکاری در بازار پیدا کنید ، نوع برزیلی  زیباترین ظاهر را از دیگر نوع ها دارد که البته قیمت بسیار بالای آن خیلی هارا از خرید منصرف می کند .

 

 • ماهاگونی : در اوایل ،از این چوب سفت و بسیار فشرده برای ساخته دسته گیتار استفاده می شد . اما امروزه در ساخت کناره و پشتی گیتار هم استفاده می شود این نوع چوب ، برای تولید صدا با فرکانس های متوسط سیار مناسب بوده ست .

 

 • ساپلی :این نوع چوب در آفریقا یافت می شود و کشور های مختلف از آنجا وارد می کنند و تقریبا همانند چوب ماهاگوتی است با 2 تفاوت عمده ، یکی از آن های این است که صدای گیتار ساخته شده با این نوع چوب روشن تر است و دومی هم وزن خیلی کمتر نسبت به گیتار ساخته شده با ماهاگوتی است .

 

 • افرا : از ویژگی های منحصر به فرد این نوع چوب می توان به، شیری رنگ بودن، سخت بودن و متراکم بودن آن اشاره کرد . صدای گیتار ساخته شده با این چوب بسیار واضح و با کیفیت خواهد بود .

اکثر خواننده ها یا نوازنده هایی که به اجراهای زنده می روند گیتار ساخته شده با این چوب را انتخاب می کنند و شما هم اگر چنین قصدی دارد پیشنهاد می شود از این چوب استفاده کنید . اگر فکر می کنید که از این چوب فقط برای ساخت گیتار استفاده می شود باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید زیرا کیفیت این چوب به قدری بالاست که از آن در ساخت ویولون سل و ویولون هم استفاده می شود .

 

طریقه نگهداری از گیتار

 

در طریقه نگهداری گیتار باید همیشه 3 مورد را در نظر بگیریم :

 1. محیط نگهداری : اتاقی که برای نگهداری از گیتار در نظر دارید باید دمای ثابت بین 18-24 درجه سانتی گراد باشد ، نه کمتر و نه بیشتر . توجه داشته باشید در تمامی فصول این دما بهترین دمای ممکن برای نگهداری از گیتار است .

 

 1. تمیز نگه داشتن گیتار: شاید در ظاهر این کار برای شما ساده به نظر بیاید اما واقعا اینطور نیست . هنگامی که شما از گیتار استفاده می کنید چربی دست شما همراه با عرق دست روی سیم های فلزی گیتار می میمانند و باعث زنگ زدگی و کثیف بودن آن می شود که در نتیجه باعث کم شدن عمر آن میشود .

 

 

 1. نگهداری از فینیش (Finish) گیتار : تمیز کردن با الکل ، به فینیش گیتار شما آسیب می زند پس سعی کنید فقط از پارچه نرم و خشک برای این کار استفاده کنید . همیشه در یاد داشته باشید که دو هفته یکبار واکس مخصوص گیتار را بزنید . همیشه سعی کنید در هنگام نواختن از لباس آستین بلند استفاده کنید تا از برخورد پوست خود با سیم های گیتار جلوگیری شود .

گیتار کلاسیک

می توانید برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت دیجی کالا مراجعه کنید .

گیتار کلاسیک مدل NE 2

مشخصات کلی

  • نوع ساز:گیتار کلاسیک
  • اندازه:4/4
  • برش کات‌ اوی:ندارد
  • پیکاپ:ندارد
  • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری:رزوود (Rosewood)
  • تعداد سیم‌ها:6

نقاط قوت محصول

جنس سیم‌ها نایلون

ضخامت کاسه95 میلی‌متر

سیستم اتصال دسته Set-neck

نقاط ضعف محصول

نداشتن پیچ تنظیم دسته

نداشتن محافظ صفحه

نداشتن پیچ تنظیم صدا

نبود اکولایزر

نبود پیکاپ یکی از بزرگترین ایرادات این گیتار است . البته نباید زیاد هم در این مورد سخت گرفت زیرا نسبت به قیمتی که دارد نباید بیش از حد انتظار داشته باشیم .

این گیتار برای کسانی که در این کار مبتدی هستند بسیار مناسب بوده و می تواند نیاز آن هارا رفع کند .

گیتار کلاسیک یاماها

مشخصات کلی

  • نوع ساز:گیتار کلاسیک
  • اندازه:3/4
  • برش کات‌ اوی:ندارد
  • پیکاپ:ندارد
  • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری:رزوود (Rosewood)
  • تعداد سیم‌ها:6

نقاط قوت محصول

جنس سیم‌ها فنر , نایلون

ضخامت کاسه 80 تا 84 میلی‌متر

مقیاس گیتار 580 میلی‌متر

جنس فرت ها فلز

نقاط ضعف محصول

محافظ صفحه ندارد

پیچ تنطیم صدا ندارد

محل اتصال کابل ندارد

اکوالایزر ندارد

گیتار کلاسیک «یاماها» مدل «CS40» نسخه‌ی 3/4 به علت قیمت مناسب و کارایی خوب یکی از پرطرفدارترین گیتار های شرکت یاماها است .

این سایز از گیتار حتی برای کودکان 7 تا 11 سال نیز بسیار مناسب بوده است . یاماها سعی کرده در ساخت گیتار CS40 ، علاوه بر این که کیفیت را بالا نگه دارد قیمت را هم تا حد توان کاهش دهد تا یک گیتار میان رده با کیفیت بالا باشد .

دسته گیتار از جنس چوب ناتو می باشد ، که به صفحه‌ی انگشت‌گذاری رزوود با 19 فرت مجهز شده است.

صفحه‌ی انگشت‌گذاری و بریج رزوود بازتولید صحیح و بی‌نقص نت‌ها را در کنار راحتی نوازنده هنگام اجرا تضمین می‌کنند.

گیتار کلاسیک آلمانز

مشخصات کلی

  • نوع ساز:گیتار الکترو کلاسیک
  • اندازه:4/4
  • برش کات‌ اوی:دارد
  • پیکاپ:دارد
  • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری:رزوود هندی (Indian Rosewood)
  • تعداد سیم‌ها:6

نقاط قوت محصول

تعداد فرت‌ها 19 عدد

ضخامت کاسه 95 تا 102 میلی‌متر میلی‌متر

پیچ تنطیم صدا 1

محل اتصال کابل کنار بدنه

نقاط ضعف محصول

محافظ صفحه ندارد

دسته ویبره ندارد

تقویت دسته با آبنوس ندارد

گیتار کلاسیک آلمانز از جذابیت خاصی برخوردار است . از اوی پیکاپ دار بهره می برد .

جنس کناره و پشتی این گیتار از چوب ماهون لمنیت است و در ساخت جنس رویی آن از چوب سدر قرمز استفاده شده است .

ترکیب این جنس چوب ها صدای آکوستیک کم نظیری را به گیتار بخشیده است . قابلیت خاص برش کات اوی که این گیتار دارد به ما امکان دسترسی به فرت هارا می دهد .

این قابلیت برای نوازندگانی که اکثرا  اجراهای زنده دارند یا نوازندگان گیتار سیم نایلون که قصد تغییر  مسیر خود را دارند بسیار مناسب است .

یکی دیگر از ویژگی های این گیتار  سیستم پیکاپ داخلی Fishman Clasica M آن است که در زمان اجرای زند و ضبط کار در استودیو ها به کار می آید .

وجود ویژگی پیکاب گیتار  خاصیتی است که به نوازنده این اجازه   اتصال گیتار به دیوایس‌های گوناگون بیرونی برای تشدید و افکت گذاری روی صدای آکوستیک گیتار را می دهد .

گیتار کلاسیک رویال

مشخصات کلی

  • نوع ساز گیتار کلاسیک
  • اندازه 4/4
  • تعداد سیم‌ها 6 عدد
  • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری صنوبر (Spruce)

نقاط قوت محصول

لعاب بدنه مات

جنس فرت ها فلز

تعداد فرت‌ها 18 عدد

نقاط ضعف محصول

تقویت دسته با آبنوس ندارد

گیتار کلاسیک رویال یکی از بهترین گیتار های موجود در بازار در رنج قیمت خود است . و با توجه به وجود هارد کیس می تواند گزینه فوق العاده ای برای افرادی که در این رنج قیمت به دنبال گیتار ، با کیفیت بالا هستند باشد .

ساز رویال مدل 028 18 فرت دارد و در اندازه 4/4 ساخنه شده است که در کل وزن و ابعاد بسیار مناسبی دارد   .

گیتار کلاسیک Royal 028 از جنس چوب صنوبر ساخته شده است و رنگ ماتی دارد . با توجه به رنگ خاص این گیتار از نظر شکل و ظاهر فرم کلاسیک خود را حفظ کرده و از نظر بصری بسیار زیبا و چشم نواز است .

در نهایت این ساز می تواند گزینه مناسبی برای شروع آموزش موسیقی باشد .

گیتار کلاسیک Hg2

مشخصات کلی

  • نوع ساز:گیتار کلاسیک
  • اندازه:4/4
  • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری:رزوود (Rosewood)
  • تعداد سیم‌ها:6

نقاط قوت محصول

مقیاس گیتار 645 میلی‌متر

تعداد فرت‌ها 19 عدد

اقلام همراه پیک 1 عدد

نقاط ضعف محصول

تعداد فرت‌ها 19 عدد

مقیاس گیتار 645 میلی‌متر

گیتار کلاسیک Hg2 توسط شرکت فرد ساخته شده، این گیتار  ظاهر جذاب و طراحی زیبای دارد که توجه خیلی از نوازندگان را به خود جلب می کند .

ولی اصلی ترین ویژگی هایی که باعث شده امروزه این گیتار طرفدار زیادی داشته باشید تولید صدای دلنشین و همانطور که گفته شد طراحی و ظاهر فوق العاده زیبای آن است .

گیتار کلاسیک مالاگا

مشخصات کلی

  • نوع ساز:گیتار کلاسیک
  • اندازه:4/4
  • برش کات‌ اوی:ندارد
  • پیکاپ:ندارد
  • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری:ماهون (Mahogany)
  • تعداد سیم‌ها:6

نقاط قوت محصول

تعداد فرت‌ها 19 عدد

جنس سیم‌ها نایلون , فنر

ضخامت کاسه 94 تا 100 میلی‌متر

مقیاس گیتار 650 میلی‌متر

لعاب بدنه مات

نقاط ضعف محصول

پیچ تنظیم دسته ندارد

محافظ صفحه ندارد

پیچ تنطیم صدا ندارد

محل اتصال کابل ندارد

برش کات‌ اوی ندارد

گیتار کلاسیک مالاگا مدل M1 نسبت به قیمیت خود گیتار با کیفیت بالایی است .

این گیتار هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ تولید صدای با کیفیت در سطح خوبی قرار دارد .

مخصوصا برای کسانی که مبتدی هستند و تازه به نواختن گیتار علاقه مند شده اند بسیار مناسب است .

البته باید در نگهداری این گیتار دقت بالایی را به خرج داد چون جنس نسباتا خشک و شکننده ای دارد .

گیتار کلاسیک آلمانزا

مشخصات کلی

   • نوع ساز:گیتار کلاسیک
   • اندازه:4/4
   • برش کات‌ اوی:ندارد
   • پیکاپ:ندارد
   • جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری:رزوود هندی (Indian Rosewood)
   • تعداد سیم‌ها:6

 

نقاط قوت محصول

تعداد فرت‌ها 19 عدد

جنس سیم‌ها فنر , نایلون

ضخامت کاسه 95 تا 102 میلی‌متر میلی‌متر

لعاب بدنه مات

جنس فرت ها فلز

نقاط ضعف محصول

محافظ صفحه ندارد

پیچ تنطیم صدا ندارد

محل اتصال کابل ندارد

اکوالایزر ندارد

پیکاپ ندارد

گیتار جدید «400 Nature » کم قیمت ترین گیتار موجود در بازار جهانی گیتار های کلاسیک اسپانیایی شرکت آلمانز است .

این گیتار یکی از بهترین گیتار ها برای کار آموزان و مبتدیان این رشته است .

این شرکت برای بالا بردن کیفیت صدای گیتار خود از هبچ منافذ پر کننده چوبی استفاده نکرده است .

با این روش باعث شده که گیتار دارای صداری رزونانس بی نظیری باشد ،

این مدل از گیتار های شرکت آلمانز صدای بسیار بلندی با قابلیت انتشار بسیار بالا را دارد .

در ساخت جنس رویی گیتار هم از چوب سدر قرمز استفده شده است .

راهنمایی خرید گیتار کلاسیک

 

امروزه وجود انواع گیتار های کلاسیک برای سطح مبتدی تا حرفه ای دست مشتریان را برای خرید و انتخاب گیتار باز گذاشته است . اگر قصد خرید گیتار کلاسیک را دارید و دنبال راهنما برای انتخاب دقیق و خوب می گردید پیشنهاد می کنیم که تا آخر با ما همراه باشید .

ما در در پیشنهاد کالا بعد از توضیحات و آشنا کردن شما با انواع گیتار های کلاسیک و طریقه نگهداری از آن ها ، مدل های مختلفی هم برای شما معرفی کردیم تا در صورت صلاح دید بتوانید خرید خود را انجام دهید .

البته باید از قبل انتخاب کرده باشید که چه نوع موسیقی قرار است بنوازید و در کجا می خواهید استفاده کنید . چون این دو عامل در انتخاب یک گیتار ، خیلی مهم هستند .

 

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *