راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت

آنچه که خواهید خواند
advanced divider

در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت این نکته را باید اذعان کرد که در طول تاریخ نیاز به ذخیره سازی و انتقال اطلاعات و دانسته‌ها همواره مورد توجه انسان‌ها بوده است.

ازچوب و سنگ و گِل گرفته تا پارچه و پوست وکاغذ همه برای ثبت اطلاعات توسط انسان مورد استفاده قرار می‌گرفته و همچنان در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی بشر طی سالیان متمادی با دستیابی به فناوری‌های نوین از دیوار غارها گذر کرده و به ثبت اطلاعات از صفحه‌های گرامافون به نوارهای کاست و ویدیو و پس از آن‌ها به سی دس و دی وی دی رسیده است.

از آنجایی که هر شخص تمایل دارد اطلاعات دریافتی و دانسته‌های خود را در جایی مکتوب و ذخیره کند، می‌توان متوجه شد که حجم اطلاعاتی که بشر امروزه، حتی به طور روزانه، کسب می‌کند بسیار بالاست. در نتیجه انباشت اطلاعات به حالت تصاعدی مدام در حال افزایش است. به این ترتیب لوازم ذکر شده دیگر کفاف حجم عظیم و فزاینده داده‌ها و اطلاعات را نمی‌دهد.

لیکن با وارد شدن به عصر دیجیتال، نحوه ذخیره سازی اطلاعات نیز دچار تغییر و تحول اساسی شده است. به طوری که انسان  به کمک ابزارهای جدید  توانسته است حجم زیادی از اطلاعات را به راحتی و به سرعت ذخیره کرده و همراه خود داشته باشد. از آنجایی که ذخیره اطلاعات به یک منبع یا حامل نیاز دارد وجود دستگاه‌های دیجیتالی و الکترونیکی این امر را فراهم کرده است.

 در حال حاضر یکی از مواردی که می‌توان برای ذخیره اطلاعات و انتقال داده‌ها نام برد، فلش مموری‌ها هستند. فلش مموری در اصل وسیله بسیار کوچک الکترونیکی است که در دسته‌بندی، جزو واسطه‌ یا به عبارتی رسانه قابل حمل (Removable media) محسوب می‌شود. این وسیله را که  بدون انرژی کار می کند، می‌توان به آسانی به رایانه، گوشی هوشمند و وسایلی از این قبیل، متصل کرد و جدا نمود.

سهولت استفاده از فلش مموری این امکان را می‌دهد تا هر نوع اطلاعاتی را در حافظه آن ذخیره کرد و این به لطف فناوری دیجیتالی میسر شده است.

راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت
راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت

در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت این نکته را یادآوری می‌کنیم که در کل اطلاعات دیجیتال به صورت برنامه نویسی شده است و کوچکترین واحد اندازه گیری آن در حافظه کامپیوتر یک بیت نامیده می‌شود. با قرار گرفتن هشت بیت کنار هم یک بایت تشکیل می‌شود.

این نکته مهم، از اصول اولیه درک اندازه گیری مقدار حجم  یک دستگاه دیجیتالی است. با دانستن مقادیر اندازه گیری حجم و چگونگی تبدیل آنها به یکدیگر می‌توان به راحتی میزان حجم اطلاعات را محاسبه کرد.

به طور ساده می‌توان مقادیر اندازه گیری حجم اطلاعات دیجیتالی را که در زیر اشاره کردیم، به راحتی به خاطر سپرد.

مقادیر اندازه گیری حجم :

1 کیلوبایت (Kb) = 1024 بایت

1 مگابایت  (Mb)= 1024 کیلوبایت

1 گیگابایت (Gb) = 1024 مگابایت

1 ترابایت (Tb) = 1024 گیگابایت

1 پتابایت  (Pb) = 1024 ترابایت

پس به این ترتیب می‌توان به سادکی متوجه شد که یک فلش 16 گیگابایتی که در واقع 2 به توان 4 است، به اندازه ۱۶,۳۸۴مگابایت و به عبارتی ۱۶,۷۷۷,۲۱۶ کیلو بایت اطلاعات را می‌تواند در خود ذخیره کند.

حجم فلش 16 گیگابایت

علاوه بر ظرفیت موارد دیگری هم هست که پیش از اقدام به خرید فلش مموری باید در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت به آن اشاره کنیم تا بتوان با آگاهی، بهترین گزینه را برگزید.

اولین نکته در انتخاب فلش، به نحوه استفاده و نیازهایتان بستگی دارد. پس ابتدا باید بدانید چه میزان فایل و اطلاعات قرار است در فلش ذخیره کنید. به طور خلاصه

 فایل‌ها به چندین گروه طبقه بندی می‌شوند که عبارتند از:

 • فایل‌های متنی،
 • فایل‌های صوتی،
 • فایل‌های تصویری،
 • فایل‌های چند رسانه‌ای اعم از ویدئویی و ارائه مطلب،
 • فایل‌‌های نرم‌افزاری،
 • فایل‌های اپلیکیشن‌ها،
 • فایل‌های فشرده.

با جمع زدن مقدار حجم هر فایلی که از میان این فایل‌ها انتخاب می‌کنید، دقیقا می‌توان متوجه شد که فلش مموری ظرفیت کافی برای ذخیره کردن این مقدار اطلاعات را دارد یا نه.

 بر همین اساس اگر فلش 16 گیگابایتی تهیه کرده‌‌اید، باید متناسب با حجم و فضای آن اطلاعات را در آن ذخیره نمایید. تعداد فایل‌های قابل ذخیره شدن در فلش مموری را با چند ضرب و تقسیم ساده می‌توان محاسبه کرد. ناگفته نماند که معمولا ظرفیت واقعی هر وسیله دیجیتالی اندکی کمتر از ظرفیت اسمی آن خواهد بود.

برای روشن‌تر شدن موضوع بهتر است مثالی بزنیم اگر هر فایلی به طور متوسط 6 مگابایت حجم داشته باشد و از آنجایی که از حافظه 16 گیگابایت بهتر است 1.14 گیگابایت صرف نظر کرد، مقدار حافظه باقی مانده برابر  14.86 گیگابایت خواهد بود.

پس، این مقدار باقیمانده  را با ضرب کردن در عدد 1024به مگابایت تبدیل کنیم مقدار ظرفیت فلش برابر 15216 با واحد مگابایت بدست می‌آید. پس در فلش 16 گیگابایتی حدود  2536 فایل 6 مگابایتی، می‌توان ذخیره کرد. پس به همین ترتیب موارد زیر را هم می‌‌توان با محاسبه به طور تقریبی بدست آورد:

 • تعداد 7113، فایل عکس با کیفیت 8 مگاپیکسل
 • تعداد4742، فایل عکس با کیفیت 12 مگاپیکسل
 • تعداد4228 ، فایل آهنگ MP3 با حجم 3.5 مگابایت
 • حدود 15 فیلم سینمایی Full HD با حجم 900 مگابایت

درگاه و سرعت انتقال داده در فلش 16 گیگابایت

یکی دیگر از نکات مهم درخرید فلش مموری به ویژه در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت  که باید به آن بپردازیم سرعت فلش مموری است. در کل نام این وسیله کوچک برگرفته از سرعت آن است. یعنی نوشتن و خواندن اطلاعات و همچنین پاک کردن حافظه آن بسیار سریع صورت می‌گیرد و مانند فلاش زدن  با سرعت زیاد و برق‌آسا است.

با این حال اگر هدف از خرید فلش 16 گیگابایتی صرفاً ذخیره اطلاعات باشد می‌توان به نوعی از سرعت آن صرفنظر کرد. چرا که هر چقدر فلش مموری از سرعت بالاتری برخوردار باشد بر قیمت آن هم تاثیر خواهد گذاشت و به نسبت گران‌تر خواهد بود.

اما اگر جزو افرادی باشید که باید به طور مداوم اطلاعات را از فلش به رایانه و یا بر عکس از رایانه یا گوشی هوشمند به فلش منتقل نمایید در این صورت سرعت انتقال داده‌ها نقش مهمی در مدیریت زمان خواهد داشت.

در هر فلش مموری سرعت انتقال داده‌ها به دو عامل بستگی دارد:

 • درگاه فلش مموری
 • جنس قطعات داخلی فلش مموری

به طور معمول فلش مموری‌ها دارای درگاه استاندارد USB Type-A هستند. فلش مموری‌هایی که با قیمت پایین و ارزان ارائه می‌شوند از سرعت انتقال پایینی برخوردارند.

در مقابل، فلش مموری‌هایی که دارای درگاه استاندارد USB3.1,3.0  هستند، نسبت به اقلامی  که از استاندارد USB2.0   پشتیبانی می ‌کنند ۱۰ تا ۳۰ برابر سریع‌‌تر هستند.

البته باید در نظر داشت سیستمی که فلش مموری به آن متصل می‌شود باید از استاندارد  3.0 و یا  USB 3.1  هم پشتیبانی کند تا با هم دیگر در تبادل اطلاعات هماهنگ باشند. برخی از فلش مموری‌ها از درگاه USB type C و USB Micro-A   هم پشتیبانی می‌کنند.

فلش مموری Type c

مورد دیگری که در عملکرد فلش مموری نقش مهمی دارد، جنس قطعات داخلی آن است. امکان دارد دو فلش مموری که توسط یک شرکت با ظرفیت یکسانی تولید شده است، قیمت یکسانی نداشته باشد.

مسلماً فلشی که جنس قطعات داخلی آن مرغوب‌تر باشد عملکرد بهتری خواهد داشت و از سرعت و استحکام بالاتری نیز برخوردار خواهد بود و بالطبع قیمت بالایی خواهد داشت.

سرعت خواندن و نوشتن فلش 16 گیگابایت

مورد بعدی که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت  نباید آن را از قلم انداخت، اصطلاح خواندن و نوشتن فلش مموری است.

منظور از نوشتن در فلش مموری این است که فایلی از رایانه یا هر دستگاه دیگر به درون فلش مموری فرستاده و یا در آن کپی شود. سرعت انتقال اطلاعات به فلش و به اصطلاح نوشتن در فلش مموری بستگی به مدل آن دارد.

از طرف دیگر، منظور از خواندن در فلش مموری برعکس نوشتن هست، یعنی انتقال فایل و داده از فلش مموری به رایانه، گوشی هوشمند و یا هر وسیله دیگری که از پورت  USB پشتیبانی می‌کند.

معمولا سرعت خواندن چندین برابر بیشتر از سرعت نوشتن است. هنگام انتخاب فلش 16 گیگابایتی باید به سرعت خواندن و نوشتن آن دقت کرد. به طور معمول این اطلاعات بر روی بسته بندی فلش مموری درج می‌شود.

سرعت انتقال داده در فلش مموری

 از آنجایی که سرعت بالا برای افرادی که با جابجایی فایل‌های سنگین سروکار دارند بسیار اهمیت دارد، و معمولاً مدت زمان انتقال فایل‌های سنگین با حجم بالا، به نسبت طولانی‌تر است، بنابراین هر چه سرعت فلش مموری زیاد باشد، عملیات نوشتن و خواندن اطلاعات نیز با سرعت بیشتری انجام می‌پذیرد. پس به اینگونه افراد پیشنهاد می‌شود هنگام خرید فلش 16 گیگابایت، نوع پر سرعت آن را از میان برندهای معروف انتخاب نمایند.

انواع حافظه فلش 16 گیگابایت

در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت، بهتر است نیم نگاهی هم به نوع حافظه فلش‌ها بیندازیم. جالب است بدانید که در فلش مموری‌ها نوع حافظه داخلی با هم تفاوت دارند و به دو نوعNOR   و  NAND تقسیم می‌شود.

فلش مموری با حافظه NOR   

حافظه نُور NOR   به نسبت قدیمی‌تر است و در اندازه بسیار کوچک تولید می‌شود. در بسیاری از فلش مموری‌ها این نوع حافظه به دلیل با صرفه بودن قیمت، مصرف انرژی پایین و همچنین استقامت فیزیکی نسبتاً بالا، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقایسه با حافظه نَند  NAND نوشتن آن کند است ولی خواندن آن مانند حافظه NANDسریع است.

فلش مموری با حافظه NAND

نسل جدیدی از حافظه نُور، به نام نَند NAND موسوم است. حافظه نَند دارای کارایی بالا و قیمت مناسب است  به همین علت در انواع حافظه‌ها همچون فلش مموری، هاردهای SSD و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های حافظه نَند به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • حافظه نَند را می‌توان صد هزار تا یک میلیون بار پاک و دوباره برنامه‌ریزی کرد.
 • حافظه NAND  در مقایسه با حافظه NOR کارایی و سرعت بالایی هم در خواندن و هم در نوشتن دارد.
 • حافظه نَند نسبت به حافظه نُور کمتر انرژی مصرف می‌کند.
 • حافظه نَند نسبت به حافظه نُور از امنیت بیشتری برخوردار است. همچنین حافظه نَند نوع پیشرفته‌تر حافظه می‌باشد.

استحکام فلش 16 گیگابایت

مقاوم بودن فلش مموری نیز از مواردی است که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت  باید آن را مورد بررسی قرار دهیم. از فلش مموری در اغلب اوقات، علاوه بر اطلاعات عادی، برای جابجایی اطلاعات مهم و ضروری نیز استفاده می‌شود و ممکن است از دست دادن این اطلاعات خسارات جبران ناپذیری به بار بیاورد.

 بنابراین، فلش مموری باید از استحکام بالایی برخوردار بوده و ساختار آن منسجم باشد. به علت کوچک بودن این حافظه‌ها باید در جابجا کردن آن‌ها به اندازه کافی دقت کرد تا دچار آسیب دیدگی و از دست رفتن اطلاعات نشود.

 کج شدن، تغییر شکل دادن و حتی شل شدن محل اتصال USBمی‌تواند در عملکرد فلش مموری تأثیر منفی بگذارد. امروزه انواع مختلفی از فلش مموری‌ها در  بازار موجودند که ضد آب هستند و در ‌برابر نفوذ گرد و غبار و وارد آمدن ضربه و افتادن به زمین مقاومند. 

علاوه بر آن بعضی نیز در مقابل میدان های مغناطیسی ساطع شده از آهنربا و وسایل الکتریکی دچار آسیب و احیانا پاکسازی اطلاعات نمی شوند.  جنس اغلب فلش مموری‌های مقاوم از آلیاژ آلومینیوم، مس، منیزیم و روی می‌باشد.

از مزایای انتخاب و خرید اینگونه فلش‌ها این است که موجب اطمینان خاطر از محفوظ ماندن و آسیب ندیدن اطلاعات ذخیره شده بر اثر ضربه، امواج مغناطیسی، نم کشیدن یا ورود گرد و غبار، می‌شود.

با این حال باید در نظر داشت که قیمت این مدل از فلش مموری‌ها به نسبت کیفیت آن‌ها از نمونه های معمولی بالاتر و بالطبع گرانتر خواهد بود. البته تهیه فلش مموری گارانتی‌دار همیشه در ارجحیت است.

انواع فلش 16 گیگابایت

شرکت‌‌های تولید کننده فلش مموری بر اساس موارد استفاده، فلش‌هایی با کارایی اختصاصی نیز طراحی و به بازار عرضه می‌کنند.

در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت به معرفی اجمالی چند مدل متداول این نوع فلش‌ها می‌پردازیم:

فلش مموری امنیتی

فلش مموری امنیتی نوعی فلش مموری است که با ضریب امنیت بالا طراحی شده و دارای یک قفل ترکیبی است. رمزگذاری و محافظت از رمز عبور برای داشتن امنیت بالا یکی دیگر از قابلیت‌های این مدل است.

این نوع فلش‌ها دارای ظاهری منحصر به فرد بوده و در عین حال  با ابعاد معمول و ظرفیت 16 گیگابایت در بازار موجود است که به طور روزمره هم می‌توان از آن استفاده کرد. ساختار اینگونه فلش‌ها به گونه‌ای است که نسبت به امنیت و محفوظ ماندن اطلاعات ذخیره شده در آن می‌توان اطمینان کامل داشت.

فلش مموری امنیتی 16 گیگابایت

فلش مموری آهنگ

فلش مموری آهنگ که با ظرفیت‌های مختلف از جمله 16 گیگابایتی تولید می‌شود، فقط برای ذخیره و یا انتقال آهنگ و موسیقی کاربرد دارد. این مدل بیشتر برای کسانی طراحی شده است که تمایل دارند صرفاً آهنگ‌ها را همراه خود داشته باشند و حین رانندگی یا تردد به آن گوش دهند.

اینگونه فلش‌ها با طرح‌های جالب و جذاب طراحی می‌شوند. به این ترتیب با داشتن چنین فلشی آهنگ‌های مورد علاقه هر شخص به راحتی در دسترس خواهد بود.

فلش مموری آهنگ 16 گیگابایت

فلش مموری بوت

فلش مموری بوت هم مانند دیگر فلش‌هاست و تنها تفاوت آن این است که برای نصب سیستم عامل، طراحی شده است. با داشتن این نوع فلش هر گاه سیستم عامل رایانه‌ای مانند لپ تاپ، دچار مشکل شود و یا از کار بیفتد، براحتی می‌توان توسط آن، سیستم عامل را راه‌اندازی کرد.

فلش مموری بوت

شکل و ساختار فلش 16 گیگابایت

تنوع در شکل و ساختار فلش مموری‌ها بقدری زیاد شده است که نمی‌توان در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت به آن اشاره نکرد و آن را نادیده گرفت. شرکت‌های مختلف برای جلب مشتریان زیاد، دست به خلاقیت و ابتکار در تولید فلش مموری زده‌اند.

می‌توان گفت به دلیل تقاضای فزاینده این وسیله کاربردی، برای هر قشری از افراد جامعه، متناسب با جنسیت، سن و حتی شغل و مقام، فلش مموری‌های خلاقانه‌ای، بوفور در بازار یافت می‌شوند.

حتی به دلیل نیاز زیاد افراد به داشتن فلش مموری، شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز از آن به عنوان هدایای تبلیغاتی برای تبلیغ شرکت، برند و محصول خود و در نتیجه جلب مشتری استفاده می‌کنند.

از میان انواع زیاد مدل‌های فلش مموری به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • فلش مموری کارتی که به شکل کارت ویزیت طراحی می‌شود. بخش حافظه فلش به حالت تاشو در روی کارت جا می‌گیرد و قسمت کارتی مانند محافظی برای قسمت حافظه عمل می‌کند.
فلش مموری کارتی
 • فلش مموری فلزی که دارای بدنه فلزی است و در برابر ضربه مقاوم است
فلش مموری فلزی طرح کلید
 • فلش مموری با بدنه پلاستیکی از لحاظ وزنی سبک‌تر است و در اشکال گوناگون ساده و فانتزی و همچنین رنگ‌های متنوع و زیبا عرضه می‌شود.
انواع فلش مموری با بدنه پلاستیکی
 • فلش مموری چوبی که بدنه آن از جنس چوب ساخته می‌شود در برابر تغییرات حرارتی مقاومت دارد.
فلش مموری با بدنه چوبی

فلش مموری ویکومن مدل VC 269 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کلی

 • ابعاد: 30x20x10 میلی‌متر
 • وزن: 65 گرم
 • جنس بدنه: فلز
 • رابط: USB 2.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: ندارد

نقاط قوت محصول

مقاوم در برابر مغناطیس

مقاوم در برابر رطوبت

مقاوم در برابر اشعه ایکس

بدنه فلزی

نقاط ضعف محصول

بسته بندی

advanced divider

فلش مموری وریتی مدل T217 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کلی

 • مشخصات فیزیکی

  • ابعاد: 50*40*20 میلی‌متر
  • وزن: 10 گرم
  • جنس بدنه: فلزی با روکش پلاستیک از مواد عالی

  مشخصات فنی

  • رابط: USB 2.0
  • ظرفیت: 16 گیگابایت
  • نشانگر LED: ندارد
  • توضیحات نشانگرLED: ندارد
  • مقاومت در برابر آب: بله
  • مقاومت در برابر ضربه: بله
  • مقاومت در برابر شوک و لرزش: بله
  • مقاومت در برابر گرد و غبار: بله
  • ضد خش: خیر
  • ضد اثر انگشت و لک: بله
  • سرعت استاندارد انتقال اطلاعات: 
   با رابط USB 2.0 تا 480 مگابایت بر ثانیه
  • سرعت خواندن اطلاعات: تا 480 مگابایت بر ثانیه
  • سرعت نوشتن اطلاعات: حداکثر 80 مگابایت
  • طول عمر گارانتی:  مادام العمر SDC
  • ولتاژ مورد نیاز: ۵ ولت
  • منبع تغذیه: پورت USB
  • سازگار با سیستم عامل‌های: 
   Windows Xp, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Mac OSX
  • سایر قابلیت‌ها: 
  • ضدآب
  • ضد گرد و غبار
  • ضد اشعه ایکس
  • ضد ضربه

نقاط قوت محصول

پرسرعت و مقاوم

دارای دو رنگبندی

سازگار با سیستم عامل‌های متفاوت

دارای گارانتی

فلزی با روکش پلاستیک از مواد عالی

نقاط ضعف محصول

پشتش کمی برای لپ تاپ و تلویزیون اذیت می‌کنه

در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت اشاره کردیم که بعضی فلش‌ها به شکل خاص مانند شخصیت کارتونی مینیون‌ها طراحی شده‌اند که برای رده‌های سنی کم هم مناسب است.

این فلش‌مموری، دارای پورت USB نوع A (سایز کامل) بوده و USB 2.0 پورتی است که در این فلش استفاده شده‌ است. این پورت در همه‌ی لپ‌تاپ‌های قدیمی و جدید وجود دارد و می‌تواند بین این دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند.

 فلش‌مموری T217وریتی در کنار قابلیت‌های ویژه‌ای همچون ضدآب و ضدشوک بودن، در برابر ضربه و لرزش هم تقویت شده‌ است.

 گفتنی است سرعت انتقال اسمی فلش، ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است.

فلش مموری دیتا پلاس مدل TRACK ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کالا

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 2*14*24 میلی‌متر
 • وزن: 2 گرم
 • جنس بدنه: فلزی

مشخصات فنی

 • رابط: USB 2.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: ندارد
 • مقاومت در برابر آب: خیر
 • مقاومت در برابر ضربه: بله
 • مقاومت در برابر شوک و لرزش: بله
 • مقاومت در برابر گرد و غبار: بله
 • ضد خش: بله
 • ضد اثر انگشت و لک: بله
 • ولتاژ مورد نیاز: 5 ولت
 • منبع تغذیه: درگاه USB کامپیوتر
 • سازگار با سیستم عامل‌های:
 • Windows Xp/Vista/7/8/10
 • Mac Os 10.3
 • Linux 2.6

نقاط قوت محصول

کیفیت مناسب

قیمت مناسب

کاربردی

داغ نمی‌کنه

نقاط ضعف محصول

گاهی لگ هنگام کپی

سرعت بارگیری بالاست و سرعت خواندن و پخش کردن نیز مناسب است و ایرادی ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

فلش مموری طرح دوربین عکاسی کانن مدل Ultita -CC01 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 41*40*32 میلی‌متر
 • وزن: 30 گرم
 • جنس بدنه: پلاستیک PVC

مشخصات فنی

 • رابط: USB 2.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: ندارد
 • مقاومت در برابر آب: خیر
 • مقاومت در برابر ضربه: بله
 • مقاومت در برابر شوک و لرزش: بله
 • مقاومت در برابر گرد و غبار: بله
 • ضد خش: بله
 • ضد اثر انگشت و لک: بله
 • سرعت خواندن اطلاعات: 20 مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن اطلاعات: 10 مگابایت بر ثانیه
 • سازگار با سیستم عامل‌های: تمامی سیستم عامل ها
 • سایر قابلیت‌ها: دارای زنجیر برای اتصال به جاکلیدی

نقاط قوت محصول

طراحی واقع گرایانه

کیفیت خوب

دارای زنجیر برای اتصال به جا کلیدی

مناسب برای هدیه دادن

نقاط ضعف محصول

ندارد

فلش مموری طرح دوربین عکاسی یکی از جذاب‌ترین فلش مموری هایی است که تاکنون تولید شده است. جزئیات و نوشته‌های روی آن بسیار ریز و البته کاملا خوانا هستند و همین موضوع باعث زیبایی هر چه بیشتر آن شده است.

نکته‌ی جالب‌تر این که چیپست این فلش مموری در قسمت لنز آن تعبیه شده است که قابلیت بیرون آمدن از دوربین را دارد. این فلش مموری می‌تواند برای عکاسان، طرفداران عکاسی و تمامی کسانی که به اشکال مینیاتوری علاقه‌مند هستند، گزینه مناسبی باشد.

طراحی فانتزی

تولید فلش مموری‌های فانتزی تمام شدنی نیست و همواره شاهد طراحی و تولید فلش مموری‌هایی با شکل‌های مختلف و عجیب هستیم. همانطور که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت هم اشاره کردیم  فلش مموری طرح دوربین عکاسی کانن مدل Ultita -CC01 یکی از آن موارد است.

در نگاه نخست، باورش کمی سخت است که این دستگاه یک فلش مموری باشد و همین مسئله می‌تواند جذابیت آن را افزایش دهد. در حقیقت طرح اصلی این فلش مموری از دوربین عکاسی Canon الهام گرفته شده و می‌تواند حتی به عنوان یک دکوری برای علاقه‌مندان به دنیای عکاسی، جذابیت داشته باشد.

تولید یک فلش در این سایز که تنها 30 گرم وزن داشته باشد، کار بزرگی بوده و جنس آن هم از پلاستیک PVC است. این فلش مموری  با این که جنس بدنه در برابر آب مقاوم نیست، اما در برابر ضربه، شوک و لرزش، اثر انگشت و گرد و غبار می‌تواند مقاوم است و فضایی ایمن برای ذخیره‌سازی اطلاعات مهم به حساب می‌آید. 

همانطور که در تصویر هم مشخص است، این فلش مموری به گونه‌ای طراحی شده که درون جایگاه لنز دوربین، پورت USB قرار گرفته و می‌توان این نوع طراحی را یک ایده جدید و جذاب به حساب آورد.

 پورت آن USB 2.0 بوده و در بیشتر سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌ها قابلیت اجرا دارد.

بدون تردید سرعت دریافت و انتقال اطلاعات یک فلش مموری اهمیت زیادی دارد و سرعت خواندن 20 مگابایت بر ثانیه و سرعت انتقال اطلاعات 10 مگابایت بر ثانیه فلش مموری طرح دوربین عکاسی کانن مدل Ultita -CC01 می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان برای کاربران شود.

توجه داشته باشید سرعت انتقال و دریافت اطلاعات ممکن است در دستگاه‌های مختلف متفاوت باشد و شما با خرید این فلش مموری، امکان دارد سرعت‌های بیشتر یا کمتری را در دریافت و انتقال اطلاعات تجربه کنید که علت این مورد در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت شرح داده شده است.

با این که احتمال گم کردن این فلش مموری به دلیل سایز و ظاهری که دارد، کم است، اما یک زنجیر در بخش کناری آویخته شده و به شما اجازه می‌دهد آن را به جا کلیدی متصل کنید.

جمع بندی

این فلش مموری برای اینکه به نوعی واقع‌گرایانه تولید شود، دارای نوشته‌های ریزی روی لنز بوده که همان فلش مموری است و در قسمت بالای آن هم شاهد قرارگیری نام برند Canon هستیم.

advanced divider

فلش مموری طرح موزیک من 02 مدل Ul-Music man02 ظرفیت 16 گیگابایت

  • ابعاد: 50x40x15 میلی‌متر
  • وزن: 15 گرم
  • جنس بدنه: سیلیکون

  مشخصات فنی

  • رابط: USB 2.0
  • ظرفیت: 16 گیگابایت
  • مقاومت در برابر آب: بله
  • مقاومت در برابر ضربه: بله
  • مقاومت در برابر شوک و لرزش: بله
  • مقاومت در برابر گرد و غبار: بله
  • ضد خش: بله
  • ضد اثر انگشت و لک: بله
  • سازگار با سیستم عامل‌های: سازگار با تمامی سیستم عامل ها

نقاط قوت محصول

فانتزی

مقاوم

نقاط ضعف محصول

ندارد

 بدنه این فلش به شکل کاراکتر موزیک من به گونه ای طراحی شده است که از آن در برابر ضربه، آب و نفوذ گرد و غبار محافظت می‌کند . این فلش مموری ابعاد کوچک و وزن کمی دارد و به راحتی می‌توان آن را در جیب گذاشت یا به دسته کلید آویزان کرد. در کل همانطور که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت هم اشاره کردیم  می‌توان گفت که این محصول یک فلش‌مموری شیک و زیبا است که بدنه‌ای مقاوم در برابر ضربه و شوک دارد.

فلش مموری طرح سیب مدل UM-031 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 45*40*7 میلی‌متر
 • وزن: 35 گرم
 • جنس بدنه: فلزی

مشخصات فنی

 • رابط: USB 2.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • سرعت خواندن اطلاعات: 20 مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن اطلاعات: 10 مگابایت بر ثانیه

نقاط قوت محصول

طراحی زیبا

سرعت بالا انتقال داده

نقاط ضعف محصول

گران بودن

فلش مموری‌ها تقریبا جز جدایی ناپذیر زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. این ابزار کوچک دوست داشتنی چنان کاربردی شده است که تقریبا هر کدام از ما چندین فلش مموری داریم.

در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت ذکر کردیم که علاوه بر  سرعت فلش مموری‌ها، نوع بدنه فلش هم در فاکتورهای خرید بسیار تاثیرگذار است. فلش مموری‌های فانتزی همان کاربرد فلش مموری‌های معمولی برای انتقال اطلاعات، پخش موسیقی و فیلم و … را داراست با این تفاوت که طراحی بدنه زیبا و خاص‌تری دارد.

فلش مموری مدل UJ-031 به شکل یک سیب فانتزی (لوگوی اپل) بوده و طوری طراحی شده که علاوه بر یک دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات، می‌تواند یک گردنبند زیبا  یا یک جاکلیدی نفیس و هدیه‌ای جذاب و قابل توجه باشد. این محصول با قابلیت حمل آسان، جمع و جور و سبک وزن بوده و برای حفظ تمام اسناد، فیلم‌ها، موسیقی و عکس‌های شما ایده‌آل می‌باشد. مصرف انرژی کم، ذخیره سازی بسیار پایدار، کاربری آسان برای خواندن و نوشتن اطلاعات با سرعت بالا، بدون نیاز به درایور از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌باشد. بدنه این فلش مموری از فلز و با کیفیت بالا بوده و با توجه به ظرفیت نسبتا بالا می‌تواند وسیله‌ای بسیار کاربردی و جذاب باشد.

فلش مموری اپیسر مدل AH112 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کالا

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 4.5 × 12 × 24.3 میلی‌متر
 • وزن: 2.5 گرم
 • جنس بدنه: تمام فلز

مشخصات فنی

 • رابط: USB 2.0 , USB 1.1
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: ندارد
 • مقاومت در برابر آب: خیر
 • مقاومت در برابر ضربه: خیر
 • مقاومت در برابر شوک و لرزش: خیر
 • مقاومت در برابر گرد و غبار: خیر
 • ضد خش: خیر
 • ضد اثر انگشت و لک: خیر
 • سرعت استاندارد انتقال اطلاعات: 480 مگابیت بر ثانیه
 • ولتاژ مورد نیاز: 5 ولت
 • منبع تغذیه: پورت USB
 • سازگار با سیستم عامل‌های: Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS 10.4.x or above,Linux Kernel 2.6.33 or above
 

نقاط قوت محصول

بند انگشتی

بدون زائده دست و پا گیر

مناسب ضبط ماشین

با کیفیت

نقاط ضعف محصول

سرعت نسبتاً پایین

از لحاظ اندازه مناسب ضبط ماشین است. سرعت نسبتاً خوبی دارد. دارای زنجیر می‌باشد. 

فلش مموری طرح محرم مدل M03-L ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کالا

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 100*50*10 میلی‌متر
 • وزن: 10 گرم
 • جنس بدنه: پلاستیک ABS

مشخصات فنی

 • رابط: USB 2.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: ندارد
 • مقاومت در برابر آب: بله
 • مقاومت در برابر ضربه: خیر
 • مقاومت در برابر شوک و لرزش: بله
 • مقاومت در برابر گرد و غبار: بله
 • ضد خش: بله
 • ضد اثر انگشت و لک: خیر
 • سرعت خواندن اطلاعات: 20 مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن اطلاعات: 10 مگابایت بر ثانیه
 • سازگار با سیستم عامل‌های: تمامی سیستم عامل‌ها
 • سایر قابلیت‌ها: قابلیت اتصال به بند و آویز

نقاط قوت محصول

راحتی در حمل و نقل

مناسبتی

مقاومت بالا

نقاط ضعف محصول

فلش مموری کارتی با طرح لبیک یا حسین، مناسب با حال و هوای محرم و اربعین و عزاداری چاپ و تولید شده است که در این ایام سوگواری می‌توان از آن در مجامع مذهبی استفاده کرد. همچنین، همانطور که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت اشاره کردیم به دلیل فضای بسیار کمی که این فلش کارتی اشغال می‌کند می‌توان آن را به راحتی حمل کرد و همیشه به همراه داشت.

فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Dual Drive M3.0 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کالا

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 11.7 × 25.4 × 30.2 میلی‌متر
 • وزن: 5.2 گرم
 • جنس بدنه: پلاستیک

مشخصات فنی

 • رابط: microUSB , USB 3.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: ندارد
 • مقاومت در برابر آب: خیر
 • مقاومت در برابر ضربه: خیر
 • مقاومت در برابر شوک و لرزش: خیر
 • مقاومت در برابر گرد و غبار: خیر
 • ضد خش: خیر
 • ضد اثر انگشت و لک: خیر
 • سرعت استاندارد انتقال اطلاعات: با رابط USB 3.0 تا 5 گیگابیت بر ثانیه
 • سرعت خواندن اطلاعات: تا 130 مگابایت بر ثانیه
 • سازگار با سیستم عامل‌های: 
  Windows Vista, 7, 8, 10, Mac OS X v10.6 and higher
 • سایر قابلیت‌ها: پشتیبانی از اپلیکیشن SanDisk Memory Zone

نقاط قوت محصول

مجهز به دو درگاه USB Type-A و Micro USB

سرعت بالا

  دارای OTG

USB3.0

نقاط ضعف محصول

بدنه نسبتاً ضعیف

احتیاط در کاربرد

شرکت «سن‌دیسک» محصولی را با نام «Ultra Dual Drive M3.0» روانه‌ی بازار کرده که در واقع یک فلش‌مموری با طراحی بسیار خاص است. این فلش‌مموری می‌تواند تا ظرفیت 16 گیگابایت میزبان اطلاعات شما باشد.

بدنه‌ی Ultra Dual Drive M3.0 از پلاستیکی باکیفیت ساخته شده است که در برابر بسیاری از صدمات روزمره، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

فلش‌مموری سن‌دیسک مدل Ultra Dual Drive M3.0 دارای دو درگاه USB3.0 و microUSB است.

این مدل جزو نمونه‌هایی است که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت به آن اشاره کرده‌ایم. درگاه USB3.0 این محصول می‌تواند اطلاعات را با سرعت زیاد، از طریق رایانه انتقال دهد.

درگاه microUSB این فلش‌مموری هم بدون نیاز به هیچ‌گونه مبدلی به تلفن‌همراه یا تبلت شما متصل می‌شود و به انتقال و ذخیره‌سازی اطلاعات می‌پردازد.

باید به این نکته توجه کرد که برای اتصال Ultra Dual Drive M3.0 به تلفن‌همراه یا تبلت، حتما دستگاه شما از OTG پشتیبانی کند.

سرعتی که شرکت سن‌دیسک برای انتقال اطلاعات با این محصول در نظر گرفته است، تا 130 مگابایت بر ثانیه است که معمولا سرعتی را که کاربر به طور واقعی تجربه می‌کند، مقدار کمتری خواهد بود.

برای محافظت از درگاه USB3.0 این فلش‌مموری، یک درپوش سیلیکونی تعبیه شده که در برابر نفوذ گردو غبار مقاوم است. فلش‌مموری «Ultra Dual Drive M3.0» از برند «سن دیسک» (SanDisk)، یک فلش‌مموری OTG به‌حساب می‌آید.

این فلش‌مموری به دو رابط USB 3.0 سایز اصلی و micro USB مجهز شده‌ و روی موبایل‌های اندرویدی و کامپیوترها قابل‌استفاده است.

Ultra Dual Drive M3.0 به شکل کشویی باز و بسته می‌شود و پورت‌های محصول هم به همین روش در دسترس قرار می‌گیرند.

بدنه‌ی محصول از جنس پلاستیک شفاف است و کیفیت خوبی دارد. یک آویز هم برای اتصال بند در بدنه‌ی این محصول در نظر گرفته شده‌ است.

فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Dual Drive M3.0 ظرفیت 16 گیگابایت

فلش مموری سایبرپل مدل CP-SK3-M16 ظرفیت 16 گیگابایت

مشخصات کالا

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد: 92x24x12 میلی‌متر
 • جنس بدنه: فلزی

مشخصات فنی

 • رابط: USB 3.0 , USB 2.0
 • ظرفیت: 16 گیگابایت
 • نشانگر LED: دارد
 • توضیحات نشانگر LED: دارای 3 نشانگر LED
 • مقاومت در برابر آب: بله
 • مقاومت در برابر شوک و لرزش: بله
 • مقاومت در برابر گرد و غبار: بله
 • سرعت خواندن اطلاعات: 195 مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن اطلاعات: 162 مگابایت بر ثانیه
 • سازگار با سیستم عامل‌های: 
 • Windows
 • Mac
 • سایر قابلیت‌ها: 
 • مجهز به کلید رمزگذاری
 • دارای محفظه برای آویز بند
 • دارای درپوش
 • دارای استانداردهای FIPS 140-2، CE، FCC، RoHS

نقاط قوت محصول

دارای باطری داخلی

دارای کلید رمزگذاری

دارای محلی برای آویز بند

امنیت بالا

مقاومت  بالا

USB 3.0 و  USB 2.0

نقاط ضعف محصول

دقت در رمزگشایی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اطلاعاتی که به همراه دارید سری و شخصی است به طوری که در راهنمای خرید فلش 16 گیگابایت بیان کردیم، می‌توانید از فلش رمزگذاری شده استفاده کنید.

فلش مموری یکی از بهترین لوازم برای افرادی است که قصد جابه‌جایی و ذخیره اطلاعات را دارند. هرچند فلش‌ها بر خلاف هارد اکسترنال ابعاد کوچک‌تری دارند ولی ظرفیتی که برای این سری از محصولات در نظر گرفته‌ شده کم نظیر است.

فلش مموری سایبرپل سری CP-SK3 در ظرفیت های 8 الی 500 گیگابایت به بازار عرضه‌ شده است. این میزان برای افرادی که هر میزان اطلاعات را جابه‌جا می‌کند کافی است.

مهم‌ترین ویژگی‌ این مدل که باعث شده تا این فلش با سایر محصولات تفاوت پیدا کند، صفحه‌کلید آن است. با استفاده از این صفحه‌کلید می‌توانید برای 5 کاربر فلش بصورت جداگانه رمز انتخاب کنید.

این امکان باعث شده تا هر شخص رمز مختص به خود را داشته باشد و در صورت گم‌شدن فلش، کسی به اطلاعاتتان دسترسی نداشته باشد. این مدل 3 نشانگر LED داشته که از طریق آن می‌توانید از وضعیت فلش مطلع شوید.

نگهداری از فلش 16 گیگابایت

برای اینکه انواع فلش‌ بخصوص فلش 16 گیگابایت بالاترین کارایی را داشته باشد و بتوان از آن‌ به طور مدام استفاده کرد، رعایت چند مورد برای افزایش عمر فلش مموری، ضروری است. از قرار دادن فلش مموری در زیر نور شدید و مستقیم خورشید و یا مجاورت حرارت بالا باید اجتناب کرد. زیرا حرارت و گرما به ساختار داخلی فلش آسیب می‌‌‌‌‌رساند. نم و رطوبت نیز باعث اختلال در عملکرد اتصالات مدار آن می‌شود. وارد آمدن فشار یا ضربه هم به علت ظرافت این وسیله کوچک  از کارآیی آن می‌کاهد و باعث کنده شدن و یا شکستن فلش مموری می‌شود.

محافظت از فلش مموری
محافظت از فلش مموری

هنگام استفاده و اتصال فلش مموری به دستگاه هم باید نکاتی را رعایت کرد. فایل‌هایی با حجم زیاد همزمان نباید منتقل شوند و یا عملیات دیگری حین تبادل اطلاعات نباید روی فلش مموری انجام گیرد. روی هم رفته باید طوری عمل کرد تا از داغ شدن فلش حین خواندن و نوشتن جلوگیری شود.

جدا کردن فلش مموری و برداشتن آن از رایانه یا دستگاه‌های دیگر، به طور نادرست، نیز ممکن است آسیب‌زا باشد. در نتیجه احتمال سوختن و از دست رفتن اطلاعات فلش امکان دارد بروز کند. به همین دلیل، رعایت این نکته که فلش مموری را باید به طور ایمن از سیستم جدا کرد، بسیار اهمیت دارد.

علاوه بر آن در حین خواندن و نوشتن داده‌ها هم هرگز نباید فلش مموری را تکان داد یا از سیستم جدا کرد. هنگام اتمام خواندن و نوشتن فلش مموری به پیام Safely Remove Hardware باید دقت کرد. پس از مشاهده این پیام بهتر است ترجیحاً 30 ثانیه نیز زمان داد تا عملیات فلش به طور کامل به اتمام برسد.

از لحاظ نرم‌افزاری نیز باید کاملاً از ورود انواع ویروس‌ها، بدافزارها و به طور کلی فایل‌های مخرب، هنگام رد و بدل کردن اطلاعات با فلش مموری، جلوگیری به عمل آید.

 رعایت این موارد می‌تواند تأثیر زیادی بر طول عمر فلش مموری و حفاظت از اطلاعات درون آن داشته باشد.

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *